(Patria) - Advokat Luka Mišetić, poznat po odbrani Ante Gotovine pred Haškim sudom, objavio je danas na svom Twitter profilu da je na sudu u New Yorku podnio privatnu tužbu protiv predsjednika SDSS-a Milorada Pupovca zbog njegove izjave da je Mišetić „jedan obični ratni profiter“.
„Danas sam podnio tužbu zbog klevete na sudu u New Yorku protiv Milorada Pupovca zbog izjava koje je on dao o meni 24. maja na N1 televiziji’, stoji u objavi ovog američkog advokata hrvatskog porijekla.
Zagrebačke Novosti pišu da je gostujući na N1 televiziji Pupovac je odgovarao na pitanje o polemici na društvenim mrežama u predizbornoj kampanji za Evropski parlament do koje je došlo kad je Mišetić na Twitteru prozvao Pupovca i Dejana Jovića da ne priznaju genocid u Srebrenici. „U decembru 2018. godine Europski parlament usvojio je rezoluciju kojom se osuđuje poricanje genocida u Srebrenici. Kakvo stajalište o ovoj rezoluciji Europskog parlamenta imaju dvaju kandidata za Europski parlament, Jović i Pupovac?’, napisao je Mišetić.
Pupovac mu je odgovorio na N1 televiziji. „Gospodin Mišetić je mene za nešto prozivao. Taj gospodin ne zavređuje da se osvrćem na njegove objede jer on je jedan običan ratni profiter koji nesreću Bošnjaka, Hrvata i Srba iz svoje američke debele fotelje naplaćuje debelim i golemim sumama novca, uključujući i novce ove države. Zadnji je koji meni i Joviću može spočitavati da negiramo bilo kakvu vrstu zločina i bilo čije stradanje. Prema tome, molim vas, nemojte me pitati o tome jer to je za mene uvredljivo’, kazao je Pupovac, naglasivši da se diskusija vodila preko njihovih leđa i da su im se pripisivali stavovi koje ne zastupaju.
Mišetić se opet oglasio preko Twittera i ustvrdio da „Milorad Pupovac i Dejan Jović NIKADA neće priznati: “Srebrenica je genocid“ i čestitao novinarki N1 što je Pupovcu „postavila teška pitanja“.
Novosti pišu da je pak činjenica, međutim, da je Pupovac prije šest godina pozdravio ispriku srpskog predsjednika Tomislava Nikolića zbog zločina koji su u ime Srbije i srpskog naroda počinjeni u Srebrenici. „To je potvrda svijesti o težini zločina koji je počinjen, odgovornosti koju osjećaju svi oni koji predstavljaju srpski narod i posebno državu Srbiju, gdje su pripadnici srpskog naroda ili ljudi koji su obnašali neke dužnosti u ime države Srbije počinili zločine prema pripadnicima bošnjačkog naroda“, kazao je Pupovac.
Slično je rekao i godinu kasnije u intervjuu portalu Lupiga, označavajući Srebrenicu i Prijedor kao mjesta najstrašnijih zločina u ratovima 1990-ih. „Srebrenica je, i ne samo ona jer ima i drugih mjesta, slučaj u kojem postoje elementi genocidnih radnji koje treba prepoznati, elementi stradanja koji su po svojim razmjerima i karakteristikama takvi da nadilaze strahote koje su se događale u Hrvatskoj između Hrvata i Srba“, kazao je Pupovac, koji je 2016. sudjelovao i na službenoj komemoraciji u Hrvatskom saboru povodom 21. godišnjice genocida u Srebrenici.