Članak

'Od mudžahedina do migranata: Uvezeni problemi Bošnjaka'

Grupa od 30-ak migranata je u ponedjeljak navečer u pratnji policije prošla kroz banjalučko naselje Lazarevo

SARAJEVO, (Patria) - Grupa od 30-ak migranata je u ponedjeljak navečer u pratnji policije prošla kroz banjalučko naselje Lazarevo.
ATV je objavila da su se migranti kretali iz pravca grada prema periferiji, a policija ih je pratila u automobilu.

Milorad Dodik, predsjedavajući Predsjedništva BiH i predsjednik SNSD-a, vladajuće političke partije u Republici Srpskoj, entitetu u BiH, od ranije drži svoj beskompromisni stav da se niti jedan migrant ne može zadržati na teritoriji Republike Srpske, nakon čega policija migrante koji iz Srbije uđu na teritoriju RS samo sprovodi do administrativne granice sa Federacijom BiH, drugim bh. entitetom.

Dodik je nešto ranije iznio i to uvjerenje da su Bošnjaci generisali priču o migrantima i da oni blagonaklono gledaju na migrantski talas koji dolazi i da ne žele biti dio rješenja i mjera koje BiH treba da preduzme.

"Ne žele jer je riječ o ljudima iste vjere i, na kraju krajeva, to se pokazalo i u Sarajevu, jer su u mnogim njegovim dijelovima već znatne koncentracije ljudi sa Bliskog istoka, koji su ranije došli i prave svoja naselja. Dakle, to se ne bi moglo desiti bez neke politike koja je saglasna s tim", rekao je Dodik u intervjuu za RTL, koji je objavljen u petom mjesecu prošle godine.

Brojne političke partije kao i nevladine organizacije u Federaciji negoduju zbog Dodikovog ponašanja tokom migrantske krize, nazivajući sramnim to što migrantsku krizu koja je zahvatila BiH, a u kojoj podjednako pate i migranti i izbjeglice kao i domaće stanovništvo, Dodik koristi za podizanje međuetničkih tenzija.

Direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije IFIMES iz Ljubljane Zijad Bećirović smatra da Dodikova politika usljed migrantske krize u regionu nije produkt njegove proizvoljne mašte, već se, ocjenjuje Bećirović, „radi o svjesnom i sistemskom stvaranju fiktivne islamske opasnosti u Bosni i Hercegovini, što je već viđeno i tokom rata u BiH“, kada su u zemlju uvezeni ratnici sa Bliskog istoka premda Armija RBiH nije imala nikakve potrebe za njima.

„Uvođenjem mudžahedina među redove Armije RBiH pokušala se diskreditirati oslobodilačka borba Armije, i pripremiti teren za jačanje pregovaračke pozicije i potenciranje vlastite uloge u odbrani Evrope od islamske prijetnje, premda su tu fiktivnu opasnost sami stvorili“, kaže Bećirović u komentaru za agenciju Patria, napominjući da niti jedan ratnik sa Bliskog istoka u BiH nije mogao ući u BiH bez znanja stranih obavještajnih služi, prije svega obavještajnih službi susjednih zemalja Bosne i Hercegovine, dok su neke od njih, poput Hrvatske obavještajne službe, ocjenjuje direktor IFIMES-a, radile i na novačenju tih stranih vojnika.

Danas se, ocjenjuje Bećirović, svjesno i sistemski ponovo stvara fiktivna islamska opasnost u BiH kroz sudbinu nesretnih migranata i izbjeglica koji proputovanjem kroz BiH pokušavaju doći do zapadnih zemalja.

#BiH