(Patria) - Milan Tegeltija, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća koji se našao u centru afere „Potkivanje“, poslejdnjih dana usmjeren je ka osporavnju rada Istražne komisije Parlamenta BiH, koja je oformljena kako bi ispitala rad u pravosuđu.
Posljednju u nizu rekacija Tegeltija je uputio zbog izjava šefa Misije OSCE-a u BiH Brucea Bertona koji je kazao da je “Parlament u potpunosti kompetentan da razmatra rad pravosudnog sistema, dok god se time ne utječe na pojedinačne slučajeve“.
Tegeltija je zbog toga citirao tematski izvještaj OSCE-a iz decembra 2009. godine u kojem je Misija OSCE-a BiH pozvala političke predstavnike da se neodložno počnu uzdržavati od vršenja bilo kakvog neprimjerenog utjecaja ili pritiska u vezi sa sudskim postupcima, kao i od napada na ugled i integritet pravosuđa.
„Navodima neprimjerenog ponašanja predstavnika pravosudnih tijela trebalo bi se baviti Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV), kao jedino tijelo odgovorno za reguliranje ponašanja sudija i tužilaca u BiH. Institucijska nezavisnost VSTV-a, sama po sebi, garancija je legitimnosti za istraživanje i ispitivanje ovakvih slučajeva“, naveo je Tegeltija.
Eksperti pak upozoravaju da je Zakon o parlamentarnom nadzoru BiH vrlo jasan. Prema tom zakonu regulira se nadzor Parlamentarne skupštine BiH nad radom svih budžetskih i vanbudžetskih institucija Bosne i Hercegovine, organa uprave i institucija s javnim ovlaštenjima.
Jedini izuzeci i to djelimično od nadzora su Predsjedništvo BiH, Ustavni sud BiH, Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH i Ured za reviziju institucija BiH.
„Oni se nadziru isključivo u pogledu finansijskog poslovanja, a Centralna banka BiH nadzire se u skladu s članom 64. Zakona o Centralnoj banci Bosne i Hercegovine“, stoji u ovom zakonu.
Uskoro će biti i održana konstituirajuća sjednica ove Komisije, a u narednim fazama na "saslušanja" će bit pozivani odgovorna lica iz oblasti pravosuđa. Prije svih Milan Tegeltija, kao i ostali članovi Visokog sudskog i tužilačkog vijeća.