SARAJEVO, (Patria) – U 2018. godini u Tužilaštvu BiH kojim rukovodi glavna tužiteljica Gordana Tadić na neodređeno vrijeme primljeno je, putem javnog oglasa, 13 zaposlenih, od kojih je osam prethodnih godina bilo angažovano temeljem ugovora o radu na određeno vrijeme, utvrdio je Ured za reviziju institucija BiH u svom izvještaju.
„Na određeno vrijeme tokom 2018. godine angažovano je 47 izvršilaca, od kojih je 35 zaposleno na IPA projektima. Za određeni broj zaposlenih na određeno vrijeme izvršen je prijem bez raspisivanja javnog oglasa. Ovakav način zapošljavanja, bez raspisivanja javnog oglasa, smatramo neprihvatljivim, posebno imajući u vidu da se radi o Tužilaštvu“, navode iz Ureda.
Također je utvrđeno da na web stranici Tužilaštva BiH nisu dostupne informacije o online sistemima i telefonskim linijama za prijavu korupcije. Tužilaštvo BiH u svom izvještaju za 2018. godinu navelo da je došlo do pada broja prijava slučajeva korupcije u odnosu na 2017. godinu.
„Jedan od strateških programa je osiguravanje odgovarajućih mehanizama za prijavu korupcije zaposlenih u javnim institucijama, kao i praćenje postupanja po prijavama u okviru kojeg je predviđena realizacija aktivnosti kontinuiranog promovisanja online sistema i telefonskih linija za prijavljivanje korupcije i mehanizama zaštite prijavitelja korupcije. Tužilaštvo nije osiguralo javnosti dostupne informacije o online sistemima i telefonskim linijama za prijavu korupcije na svojoj web stranici“, navodi se u izvještaju Ureda koji je dao preporuku da se uredi taj proces s obzirom na značaj Tužilaštva u prevenciji korupcije.
Značajni rashodi iz budžeta odnose se na bruto plaće (10.698.179 KM) za 220 uposlenika Tužilaštva BiH, naknade zaposlenih (556.479 KM), putne troškove (274.760 KM), troškove ekshumacija (238.664 KM) i kapitalne izdatke (200.696 KM).
Ured za reviziju upozorava da su uočena tri različite naknade za godišnji odmor (regres) za uposlenike Tužilaštva BiH.
„Tužioci imaju pravo na neto naknadu za godišnji odmor u iznosu od 50% osnovne mjesečne neto plaće utvrđene Zakonom o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH i istima je isplaćen regres u iznosu od 2.240 KM. Ostalom stručnom osoblju koje prima plaću po istom Zakonu isplaćen je regres u iznosu od 50% njihove osnovne mjesečne plaće (u rasponu od 800 KM do 1.280 KM). Zaposlenima na koje se primjenjuje Zakon o plaćama i naknadama u institucijama BiH izvršena je isplata regresa za godišnji odmor u iznosima od po 300 KM“, navodi se.
Ured za reviziju napominje da su različito definisana prava na naknade (za prijevoz na posao i s posla, topli obrok i odvojen život) zaposlenih u pravosudnim institucijama u odnosu na zaposlene u institucijama zakonodavne i izvršne vlasti Bosne i Hercegovine bila osnova za podnošenje tužbi od strane zaposlenih u pravosudnim institucijama, s obzirom na to da je Ustavni sud BiH 2013. godine utvrdio da isto predstavlja diskriminaciju koja se ne može opravdati.