Članak

UNSA diskvalificiran zbog manipuliranih profila nekih profesora na Google Scholaru

U dopisu je jasno naznačeno da bi autor na GS profilu trebao provjeriti da li je naveden kao autor u objavljenim radovima. 

SARAJEVO, (Patria) – Nakon što je međunarodni portal Webometrics koji se bavi rangiranjem univerziteta objavio da je Univerzitet u Sarajevu zauzeo 2.627. poziciju reagirala je i prorektorica za kvalitet UNSA Maida Čohodar Husić. Ona je za Novinsku agenciju Patria istakla da Sarajevski univerzitet nije doživio pad na listi već je prema jednom kriteriju prema kojem Webometrics rangira univerzitete, UNSA diskvalificiran, odnosno stavljen je na posljednje mjesto. Tako je u konačnom zbiru zauzeo 2.627. poziciju. 

Čohodar-Husić objašnjava da su prije dva dana zauzimali 1722. poziciju, a kao kriterij su uzeti naučni radovi profesora UNSA-e od 2013. do 2017. godine gdje je ostvaren značajan pomak. 
No danas je situacija drugačija jer su za Webometrics bili sporni profili profesora na Google Scholaru odnosno citiranost pojedinih naučnih radova čiji autori nisu profesori Univerziteta u Sarajevu, a nalaze se na njihovim profilima. 

Prorektorica Čohodar-Husić istakla je da je 12. jula ove godine svim organizacionim jedinicama uputila dopis kako bi se poduzeli koraci na provjeri ažurnosti Google Scholar profila akademskog osoblja. U dopisu je jasno naznačeno da bi autor na GS profilu trebao provjeriti da li je naveden kao autor u objavljenim radovima. 

„Kod automatskog generiranja GS profila nije rijedak slučaj da budu obuhvaćeni i radovi čiji autor nije osoba za koju je profil generiran. Prema uputama sa web stranice Webometricsa stoji: 'Institucije bi trebale pratiti profile svojih članova za namjerne (ili nenamjerne) lažne, netačne ili duple zapise. To je ključno za rangiranja jer se bilo koja institucija s ovim problemom može isključiti iz budućih izdanja rangiranja“, pisalo je u dopisu koji je upućen organizacionim jedinicama UNSA-e. 

Informacija o obavljenoj provjeri GS profila trebala je biti dostavljena UNSA-i do 19. jula ali su se dekani i akademsko osoblje oglušili na dopis prorektorice.

Prorektorica navodi da je važno istaći da se ne radi o padu kvalitete te da će nastaviti komunikaciju sa Webometricsom kako bi se riješila trenutna situacija. U odgovoru koji je upućen iz Webometricsa Univerzitetu u Sarajevu navedeno je da je razlog diskvalifikacije „tri strana profesora i tri visoko izmanipulirana profila“ na Google Scholaru. 

Tri strana profesora koji predaju na Stomatološkom fakultetu u Sarajevu otvorili su GS profile gdje su naveli svoje naučne radove koji imaju veliki broj citata. Ali za Webometrics su bili sporni jer je riječ o stranim profesorima iako su stvarni autori citiranih radova. Oni će ugasiti svoje profile. 

Drugi problem je sa GS profilima nekoliko profesora UNSA-e u kojima prednjači nekolicina sa Medicinskog fakulteta, Fakulteta za zdravstvene studije gdje su navedeni radovi koji su citirani i više od 3.000 puta, a gdje uopšte nisu autori. 

Takav slučaj je sa profesorom Medicinskog fakulteta u Sarajevu Mirze Dilića na čijem su profilu navedeni tekstovi koji su citirani 3.137 puta, a da on uopšte nije jedan od autora.

GS profil Mirze Dilića gdje je naveden tuđi naučni rad 

Profil Aide Pilav sa Fakulteta zdravstvenih studija sadrži objavljeni rad koji je citiran 1.740 puta, ali ona nije autor tog rada. 

Isti slučaj je sa Google Scholar profilom Semira Bešlije, profesora Medicinskog fakulteta u Sarajevu i šefa Onkologije KCUS-a gdje je naveden rad citiran 1.182 puta. U navedenim autorima tog rada nema imena Semira Bešlije. 

Rektor Univerziteta u Sarajevu Rifat Škrijelj kazao je za Novinsku agenciju Patria da se ne može govoriti o padu već o kazni u kojoj se Sarajevski univerzitet našao zbog nekoliko neodgovornih pojedinaca.

„Mi ćemo se obratiti Webometricsu, tražit ćemo od tih profesora da ažuriraju svoje profile i nadam se time biti rangirani po svim kriterijima bez diskvalifikacije“, kazao je rektor Škrijelj. 

#BiH