Članak

Profesori Dilić i Bešlija reagirali na tekst Patrije: Pogriješio je Google Scholar

Univerzitet u Sarajevu pao je na rang listi međunarodnog portala Webometrics zbog tehničkih propusta na profilima nekoliko sarajevskih profesora

SARAJEVO, (Patria) – Prof. dr. Mirza Dilić i prof. dr. Semir Bešlija reagirali su na tekstove objavljene na web sajtu Novinske agencije Patria, u kojem se govori o padu Univerziteta u Sarajevu na rang listi međunarodnog portala Webometrics, koji se bavi rangiranjem univerziteta iz svih dijelova svijeta.

Webometrics prilikom rangiranja univerziteta podatke o profesorima odnosno njihovim naučnim radovima prikuplja sa Google platforme Google Scholar, na kojoj naučnici imaju pojedinačne profile sa podacima o objavljenim radovima, kao i citiranosti u drugim naučnim radovima. Što je broj i citiranost naučnih radova profesora veća, to će biti bolja i pozicija univerziteta sa kojeg taj profesor dolazi.  Webometrics je uočio da kod nekoliko profesora sa Sarajevskog univerziteta uz ime stoje i oni radovi čiji nisu oni autori, što je proizvelo i automatiku diskvalifikaciju UNSA-a u tom segmentu bodovanja na Webometricsu.

„Što se tiče citata na Google profilu, riječ je o tehničkoj grešci Google Scholara. Naime, Google Scholar je platforma koja po principu algoritama povlači podatke sa drugih naučnih žurnala i platformi, bez mogućnosti manipulacije od strane vlasnika profila te se povremeno javljaju pogreške povlačenja nepripadajućeg članaka. 

Ponavljamo još jednom notornu činjenicu da vlasnik profila na Google scholaru ne može sam stavljati radove na portal nego to čini sama platforma. Važno je spomenuti da se sve ozbiljne naučne institucije koriste npr. 'Research Gateom' i sličnijim 'sigurnim' platformama, upravo zbog gore spomenutih problema“, navodi se u objašnjenju profesora Dilića i profesora Bešlije.

„Dakle, nikakve neetične manipulacije nije bilo niti je mogla biti napravljena“, stoji između ostalog u demantiju, u kojem se još navodi da spomenuti profesori imaju iznad 1.500 citata i bez spornih članaka, te su autori članaka objavljivanih u naučnim žurnalima sa izrazito visokim impakt faktorom  (npr. Lancet IF 59,1, Lancet Oncology IF 35,4, NEJM IF 70,7, Eur Heart J IF 23.2).

Google Scholar  je web pretraživač naučnih radova, čiji je vlasnik Google. Njegova uloga je da naučne radove povezuje s drugim publikacijama sličnog sadržaja.

Prorektorica za kvalitet UNSA Maida Čohodar-Husić ranije je potvrdila tehničku manjkavost ove platforme, ali upozorila i na nemar profesora sa UNSA da sami isprave nedostatke Google Scholara. Objasnila je da kada naučnik otvori svoj profil na Google Scholar automatski mu se pridruže svi njegovi autorski radovi, ali i slični radovi drugih autora. Čohodar-Husić je rekla da eksperti koji rade na Webometricsu su apelovali da svaki naučnik uđe na svoj profil i očisti pridružene članke koji nisu njegovi. Potvrdila je da su pisali dekanima fakulteta i instituta UNSA da nalože nastavnicima da ažuriraju profile na Google Scholar, ali da se to očiot nije desilo, zbog čega je Webometrics diskvalifikovao UNSA u jednoj od četiri tačke kriterija koje se boduju prilikom rangiranja univerziteta.

#BiH