SARAJEVO, (Patria) - Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini – Medžlis Islamske zajednice Jajce je isključivi i jedini vlasnik Sultan Sulejmanove džamije u Jajcu, a što jasno i precizno proizilazi iz gruntovnih i katastarskih podataka i evidencija, te je svako dužan da se uzdrži od povrede ovog neotuđivog prava, pa tako i Biskupska konferencija.
Poručeno je to u saopćenju Vakufske direkcije Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, povodom posljednjih medijskih natpisa i članaka o slučaju Sultan Sulejmanove džamije (poznate i kao Fethija džamija) u Jajcu, aktuelne tužbe Medžlisa Islamske zajednice Jajce radi njene predaje u posjed i posebno reakcije Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine koju je potpisao nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić.
“Ovim vjerskim objektom, koji je ujedno proglašen i nacionalnim spomenikom, bespravno upravlja Agencija za kulturno-povijesnu i prirodnu baštinu i razvoj turističkih potencijala grada Jajca koja neopravdano i neosnovano odbija njegovu predaju u posjed Islamskoj zajednici i time grubo krši njena osnovna ustavna, zakonska i vjerska prava”, navodi se u saopćenju.
Iz Vakufske direkcije IZ u BiH postavljaju pitanje Agenciji na osnovu kojeg pravnog akta upravlja ovom imovinom.
“Upravljanje imovinom može biti samo legitimisano od strane vlasnika. Kao što smo naveli i pokazali Islamska zajednica je vlasnik i nije dala nikakav pravni osnov Agenciji da može upravljati Sultan Sulejmanovom džamijom u Jajcu. Podsjećamo da je pravo na imovinu zagarantirano Ustavom Bosne i Hercegovine, ali i Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda koja se direktno i prioritetno primjenjuje u našem pravnom poretku”.
Dodaju da je pravo na imovinu kao jedno od osnovnih ljudskih prava prihvaćeno od svih civilizovanih država i naroda, pa je svako njegovo kršenje neprihvatljivo i nedopustivo, od koga god dolazilo.
“Članom 30. stav 2. Ustava IZ u BiH određeno je da su: ‘Vakufska dobra po svojoj naravi neotuđiva i imaju kategoriju trajnih dobara’. Sultan Sulejmanova džamija je vakuf, odnosno trajno dobro koje je u skladu sa normativnim aktima Islamske zajednice u BiH, prije svega Ustava IZ u BiH, neotuđivo i stavljeno van prometa. Jedan od osnovnih zadataka Vakufske direkcije je određeno članom 30. Statuta Vakufske direkcije a to je povrat okupiranih, uzurpiranih i na bilo koji drugi način oduzetih vakufa. Sultan Sulejmanova džamija je vakuf i Vakufska direkcija kao ustanova Islamske zajednice koja upravlja vakufskom imovinom će se aktivno uključiti u sudski postupak (Broj predmeta: 128 0 P 028330 19 P, od 09.07.2019. godine) i zajedno sa Medžlisom IZ Jajce raditi na zaštiti ovog vakufa”, kažu iz Vakufske direkcije IZ u BiH..
Navode i da, prema pozitivnom zakonodavstvu BiH, prije svega prema članu 17. Zakona o stvarnim pravima Federacije BiH, vlasništvo je stvarno pravo, koje vlasniku daje ovlaštenje da slobodno i po svojoj volji stvar posjeduje, koristi i da njome raspolaže, a svakoga od toga prava da isključi u granicama određenim zakonom. Svako je dužan da se uzdržava od povrede prava vlasništva druge osobe.
“Agencija pa i svi drugi su dužni da se uzdržavaju od radnji kojima povređuju naše pravo vlasništva. Agencija je povrijedila naše pravo na slobodno upravljanje i posjedovanje imovine, te time krši zakonske propise BiH. Stoga pozivamo Biskupsku konferenciju Bosne i Hercegovine i Agenciju za kulturno-povijesnu i prirodnu baštinu i razvoj turističkih potencijala grada Jajca da u konkretnom slučaju poštuju ustavna, zakonska i vjerska prava Islamske zajednice i da svojim radnjama i medijskim natpisima prestanu vršiti pritisak na rad suda”, kaže se u saopćenju.
Iz Vakufske direkcije navode i da su svjesni da je ova džamija nacionalni spomenik i da će tu činjenicu uvijek uvažavati i poštovati, ali da to nije prepreka da se brinu o svojoj imovini, što je njihovo pravo, ali i obaveza.
“S tim u vezi, posljednji medijski natpisi i reakcije su, po svemu sudeći, nastojanje da se, u nedostatku pravnih i činjeničnih argumenata, izvrši pritisak na sud i javno mnijenje, a što se ne smije i ne može prihvatiti kao dozvoljeno pravno sredstvo. Islamska zajednica nema namjeru dizati tenzije (kao što to čine neki drugi), nego se stalno i permanentno zalaže za mirna rješenja i suživot baziran na uzajamnom poštovanju. U tom smislu, Islamska zajednica je prije nekoliko godina prihvatila prijedlog da se objekat Sultan Sulejmanove džamije renovira i pretvori u multimedijalni centar koji bi pokazao svu historijsku slojevitost i značaj ove građevine, ali to druge strane nisu prihvatile i bez ikakve potrebe nastavljaju da se koriste emocijama i subjektivnim tvrdnjama, a ne pravnim i činjeničnim argumentima”, navodi se u saopćenju.
Na kraju saopćenja navodi se da je Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini bila prinuđena zatražiti predaju u posjed džamije Fethije nakon niza poteza i izjava političkih i crkvenih predstavnika u Jajcu, ali i na višim nivoima političke i crkvene vlasti koji su krenuli u pravcu preotimanja ovog značajnog objekta bosanske historije i njegovog svođenja samo na jedan period njegovog postojanja.
“Nije bila namjera Islamske zajednice da narušava dobre međureligijske odnose, naročito ne u jednoj sredini kakva je Jajce, nego su to učinili drugi svojim nepromišljenim i agresivnim izjavama i postupcima. Na kraju, nijedan objekat nije vrijedan narušenih međuljudskih odnosa i zato je najbolji izlaz iz čitave situacije da se slučaj prepusti nepristranoj sudskoj proceduri uz poštivanje važećih zakona i propisa kako bi se emocije smirile i pravda zadovoljila”, stoji u saopćenju upućenom iz Vakufske direkcije IZ u BiH.
Franjevci Franjevačkog samostana Sv. Luke u Jajcu pak smatraju da nacionalni spomenik Crkva sv. Marije sa zvonikom sv. Luke i ubuduće treba ostati u nadležnosti JU Agencije za kulturno-povijesnu i prirodnu baštinu i razvoj turističkih potencijala grada Jajca.
"Pritom se pozivamo na Odluku Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika od 21. siječnja 2003. godine, objavljenu u Službenom glasniku BiH br. 15/03 u kojoj stoji 'da je Vlada Federacije BiH dužna da osigura pravne, znanstvene, tehničke, administrativne i financijske mjere za zaštitu, konzervaciju, prezentaciju i rehabilitaciju nacionalnog spomenika'", istakli su u ranijoj reakciji franjevci Franjevačkog samostana Sv. Luke u Jajcu.
"Nacionalni spomenik Crkva sv. Marije sa zvonikom Sv. Luke dragocjenost je opće kulturne baštine Bosne i Hercegovine, kao jedini preostali reprezentativan primjer europskih arhitektonskih stilova romanike, gotike i renesanse, i ima veliku povijesnu, simboličku i sentimentalnu vrijednost za bosanske franjevce i katolike, jer je taj objekt od konca 12. do početka 16. stoljeća bio franjevačka crkva koja je nakon propasti bosanskog kraljevstva (1463.), nekoliko desetljeća kasnije, godine 1528. adaptirana u džamiju Fethiju, odnosno Sultan Sulejmanovu džamiju. Poštujemo i uvažavamo i činjenicu da je ovaj objekt više od tristo godina služio i kao džamija (od 1528. do 1832.) i da je on u simboličkom i duhovnom smislu važan i jajačkim i bosansko-hercegovačkim muslimanima, ali ne možemo prihvatiti zahtjev Islamske zajednice BiH, odnosno Medžlisa Islamske zajednice Jajce i Sjedinjenog vakufa Jajce da se ovaj objekt vrati na upravljanje spomenutim institucijama. Nije prihvatljivo niti bi bilo razborito da spomenik koji je kulturno naslijeđe svih, postane isključivo vlasništvo samo jedne strane. Smatramo da bi takva odluka bila nepravedna i da bi imala nesagledive posljedice za vjerske i etničke odnose u gradu Jajcu i našoj domovini Bosni i Hercegovini.
Budući da se oko ovog spomenika kulture konstantno vode sporovi između Islamske zajednice i Katoličke crkve u BiH, a u poslijeratnom vremenu i političkih predstavnika bošnjačkog i hrvatskog naroda, što ima negativne posljedice za odnose katolika i muslimana u gradu Jajcu i BiH, smatramo da je najbolje rješenje da ovaj objekt zadrži svoj sadašnji status i da se o njemu brinu nadležne državne, federalne i općinske institucije. Zato apeliramo na predstavnike Islamske zajednice i Katoličke crkve u BiH i na političke predstavnike dvaju naroda, da u duhu međureligijskog dijaloga i međuetničkog povjerenja, ulože zajedničke napore da nacionalni spomenik Crkva sv. Marije sa zvonikom sv. Luke ne bude kamen spoticanja u vjersko-etničkim odnosima, nego spomenik kulture koji će svjedočiti o zajedničkoj povijesti i povezivati ove dvije vjerske i narodne zajednice", navedeno je u reakciji iz franjevačkog samostana Sv. Luke u Jajcu.