SARAJEVO, (Patria) - Sistem priznavanja diploma fakulteta i stručnih škola stečenih van Njemačke prilično je složen, ali, i pored toga, stanovnici zemalja Zapadnog Balkana su u samom vrhu liste podnijetih zahtjeva za priznavanje u 2018., piše Deutsche Welle
U Njemačkoj je tokom 2018. godine podnijeto ukupno 50.514 zahtjeva za priznanje inostranih diploma o stručnoj kvalifikaciji, piše Deutsche Welle.
Najviše ih iz Sirije – 6.498, na drugom mjestu je Bosna i Hercegovina sa 4.392, a na trećem – Srbija sa 3.291 zahtjevom.
Na listi prednjače zemlje koje su van Evropske unije. Slijede Poljska i Rumunija, potom ponovo zemlja van EU – Filipini, a poslije Ukrajine, Albanije i Rusije dolazi desetoplasirana Hrvatska sa 1.251 zahtjevom.
Iako njemačko Ministarstvo vanjskih poslova smatra da je olakšan postupak sticanja boravišne dozvole u Njemačkoj za ljude sa Zapadnog Balkana, procedura oko izdavanja vize i dalje nije kratka.
Priznanje diplome podrazumijeva da se ona tretira jednako kao diploma njemačkog univerziteta i to nije laka procedura posebno kada je riječ o društvenim naukama.
"Vođenje akademske titule" je, pak, moguće, tako što se pored naziva titule u zagradi obavezno ispisuje ime grada gdje je sjedište dotičnog univerziteta.
Njemačka ne odgovara za kvalitet znanja vlasnika priznate diplome, pa je odluka o zapošljavanju prepuštena poslodavcima.