Članak

Građani nemaju razloga za brigu zbog štrajka zdravstvenih radnika u KS

Za povećanje plaća zdravstvenim radnicima na godišnjem nivou trebalo bi dodatnih 31 milion KM, pojasnio je ministar finansija Amel Kovačević. 

SARAJEVO, (Patria) – Zdravstveni radnici u KS u ponedjeljak 2. septembra stupaju u štrajk jer nije postignut dogovor sa Vladom KS da im se povećaju plaće, odnosno da po traženim uslovima potpišu Granski kolektivni ugovor koji je istekao u novembru prošle godine. 

Za povećanje plaća zdravstvenim radnicima na godišnjem nivou trebalo bi dodatnih 31 milion KM, pojasnio je ministar finansija Amel Kovačević. 

„To je u suštini kamen spoticanja. Razumijemo njihove interese i borbu za svoje članstvo, nažalost nismo u prilici da u budžetu za 2020. godinu niti je ZZO KS u prilici da osigura ta dodatna sredstva i mi smo u ovom trenutku dovedeni u situaciju da počinje štrajk“, kazao je Kovačević ističući da je cilj unaprijediti kvalitet usluga u zdravstvenom sistemu. 

Direktor JU Dom zdravlja KS Mehmed Kulić kazao je da su određeni poslovi koji se neće prekidati za vrijeme štrajka zdravstvenih radnika.

„Imamo tačne odrednice kako će se odvijati zdravstvena zaštita i pružati zdravstvene usluge tokom trajanja štrajka. U sporazumu koji smo potpisali sa sindikatom imaju taksativno pobrojane oblasti u kojima se ne smije prekidati rad porodična djelatnost, stomatološka, fizijatrijsku, na hronična oboljenja, propisivanje lijekova u hroničnoj terapiji, na vakcinaciju, na sistematske preglede“, kazao je Kulić. On je poručio da građani nemaju razloga za brigu kada je riječ o zdravstvenim uslugama. 

„Zadržat ćemo kontinuitet pogotovo kada je riječ o urgentnim stanjima u medicini.“

Amela Sofić, ministrica zdravstva KS kazala je da Vlada razumije zahtjeve Sindikata i da joj je žao što nije postignut dogovor. 

„Sredstva koja oni sada traže mi smo usmjerili u poboljšanje zdravstvene zaštite, u programe liječenja teško oboljele djece, invalida. Ove godine zapošljavamo novih 336 radnika i 130 za sljedeću godinu. To su sve zdravstveni radnici koji trebaju da rasterete rad postojećih zdravstvenih radnika, da budu dostupniji našim pacijentima, da smanjimo liste čekanja i da povećamo standarde broja zdravstvenih radnika po broju stanovnika“, kazala je Sofić dodavši da je Vlada KS usmjerena na pacijente. 

Ministrica pravde i uprave Lejla Brčić kazala je da u štrajk koji je legitimno najavljen ide Sindikat radnika u zdravstvu u čijem se članstvu pretežno nalazi medicinsko osoblje, medicinski tehhničari i administrativno osoblje. 

„Nastavit ćemo aktivan dijalog sa Sindikatom, Vlada je nastojala doći do kompromisnog rješenja. Mi sada moramo preći u etapu proširenja zdravstvenih usluga prema pacijentima. Sredstva Zavoda zdravstvenog osiguranja nisu sredstva zaposlenih u javnom zdravstvu, već pacijenata i svih nas građana Kantona koji ulažemo tamo i zauzvrat imamo pravo da tražimo uslugu“, kazala je Brčić. 

Brčić je dodala da je ponuđena mogućnost da se pregovori nastave u martu 2020. godine, a da se potpiše kolektivni ugovor po sadašnjim uslovima. 
 

#BiH