Piše A. Čorbo-Zećo
Uprkos snažnom angažmanu međunarodne zajednice nije izgledno da će se do 5. septembra dogovoriti formiranje vlasti i imenovanje mandatar za Vijeće ministara, s obzirom da SNSD na čelu sa Miloradom Dodikom ne želi prihvatiti da se Godišnji nacionalni plan pošalje u Brisel, a Bakir Izetbegović (SDA), kao i Željko Komšić (DF) odbijaju uopće razgovarati o mandataru bez ANP-a.
Sporazum o formiranju vlasti koji su potpisali Dodik, Izetbegović i Dragan Čović (HDZ) tumače svi različito. Dodiku je trebao kao pokazatelj da niko drugi iz RS-a ne može biti partner i biti rješenje u deblokadi formiranja Vijeća ministara i vlasti na nivou BiH. Svaki od trojice lidera sporazum tumači na svoj način, a Dodik to tumači na način da nema ništa od NATO puta BiH.
S druge strane član 3 ovog sporazuma smjernica je SDA-u i DF-ću da se u BIH moraju poštovati zakoni i Ustav, te da to uključuje i zakon o odbrani koji predviđa slanje ANP-a. Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, nakon što je povukao zahtjev za održavanje vanredne sjednice na kojoj se trebalo glasati o imenovanju mandatara Zorana Tegeltije, zaprijetio je da će čekati do 5. septembra te da ukoliko dogovora ne bude, Narodna skupština Republike Srpske imaće ozbiljnu raspravu o štetnostima BiH prema Republici Srpskoj.
"Možemo se i mi povući iz sporazuma o vojsci, što se ne bi mogli povući. Kažu, nema posljedica, eto vidjet ćemo kakve će posljedice biti, hoće li ili neće. Kradu nam iz Indirektnih poreza, povući ćemo se i iz sporazuma indirektnih poreza i formirat ćemo svoju službu Indirektnih poreza u toku noći, već postoje zakoni, kako to nalaže procedura da ne bude tog vakuuma praznog prostora, donijeti i uspostaviti svoju službu Indirektnih poreza, nećemo stope mijenjati, nećemo ništa raditi, samo hoćemo u BiH politiku čistog računa. I neću dozvoliti da nas kradu, uzurpiraju nam politička prava i još nam kradu pare", istakao je Milorad Dodik.
S druge strane druga dva člana Predsjedništva Šefik Džaferović i Željko Komšić poručuju da jednostranih povlačenja nema.
Politička kriza u BiH otišla je predaleko i upitno je da li je moguće vratiti se sada nekoliko koraka unazad, odnosno da li je iko od političara uopšte spreman na ustupke. Sudeći po ostvarenom napretku za sada nema volje. A, 5. septembar je sve bliže.
Dok se prijetnje povećavaju i uvjetovanja zatežu do maksimuma Igor Crnadak (PDP) jasno precizira da, ukoliko SNSD ostane pri tome da nakon 5. septembra od Narodne skupštine RS-a zatraži rušenje Oružanih snaga BiH, Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, Suda BiH i drugih zajedničkih institucija zato što Zoran Tegeltija nije izabran za predsjedavajućeg Vijeća ministara, to će biti velika ludost i poziv na novi rat!
Upravni odbor PIC-a je također zasjeda te su još jednom potvrdili svoj stav da entiteti i institucije moraju poštovati postojeće zakone i pravno obavezujuće aranžmane. Reforme kao što je reforma odbrane, uspostavljanje jedinstvenog Visokog sudskog i tužilačkog vijeća na državnom nivou i uspostava indirektnih poreza na državnom nivou provedene su uz punu podršku entitetskih i državnog parlamenta. Ustav BiH, postojeći zakoni i integritet državnih institucija moraju se u potpunosti poštovati.
Upravni odbor PIC-a želi da BiH postigne napredak i da dostigne svoj puni potencijal na reformskom putu – u tijesnoj saradnji i uz podršku međunarodne zajednice.