(Patria) – Britanski premijer Boris Johnson izgubio je parlamentarnu većinu nakon što je član parlamenta ispred Konzervativne stranke, Phillip Lee prešao u redove pro-EU Liberalnih demokrata.
Lee je objasnio odluku razočaranjem u 'nekada odličnu stranku koju je proces Brexita transformirao u usku frakciju gdje se konzervatizam pojedinca mjeri time koliko nesmotreno želi izaći iz Evropske unije'.
On je u svom pismenom obraćanju kazao i to da je stranka 'postala zaražena srodnim bolestima populizma i engleskog nacionalizma'.
Ovaj šahovski potez mogao bi dovesti do tačke gdje su Konzervativci primorani da povuku prijedlog Brexita bez dogovora.
Konzervativna stranka je prije 4 godine imala većinu od 12 mjesta u parlamentu. Međutim, nakon referenduma o Brexitu, stranka je u vrijeme bivše premijerke Therese May izgubila većinu te je iz praktičnih razloga ušla u savez sa Demokratskom unionističkom strankom koji se također nije održao.
Moć (ponovo) u rukama parlamenta
328 članova parlamenta glasalo je za kontrolu nad agendom parlamenta kako bi zaustavili Brexit bez dogovora, dok je 301 glas bio protiv.
Ovaj gubitak naveo je Johnsona da izvuče kartu prijevremenih općih izbora kojima se sve vrijeme protivio, znajući ipak da je to alternativni izbor ako se nađe u političkom ćorskokaku.
Komentirajući rezultat glasanja parlamenta, on je ponovio da ne želi izbore, osim u slučaju da članovi parlamenta glasaju za zaustavljanje pregovora i za 'još jednu besmislenu odgodu Brexita za nekoliko godina' – tada su, kako je rekao, izbori jedini način.
U srijedu će zakonodavci u parlamentu pokušati izglasati zakon koji bi primorao Johnsona da zatraži od EU da odgodi Brexit do 31. januara.
'Pobunjeni' torijevci, Johnsonove kolege koji se protive njegovoj nepredvidivoj politici samovolje, poput Nicholasa Soamesa, unuka Winstona Churchilla, kao i dvojice ministara finansija Philipa Hammonda i Kennetha Clarka, upozoreni su od strane novog lidera da će biti izbačeni iz Konzervativne stranke ukoliko se budu protivili prijedlozima i odlukama vlade.
Takav pokušaj 'discipliniranja' mogao bi navesti i druge torijevce da pređu u redove druge stranke kao što je to u ključnom trenutku učinio Phillip Lee ili se 'pobune' na način drastičniji po premijera.
Debata se nastavlja, sa Johnsonovim upornim odbijanjem bilo kakvog produžetka roka iza 31. oktobra, i jednako upornim tvrdnjama njegovih oponenata da ništa ne može opravdati rizik Brexita bez dogovora koji bi preko noći prekinuo ekonomske veze velike Britanije se najvećim tržištem za izvoz.
Pred vladom je glasanje u srijedu kojim će vjerovatno odobriti prijevremene izbore za 14. oktobar kad će se Johnson sučeliti sa liderom laburista Jeremy Corbynom.
Međutim, postavlja se pitanje da li će opozicione stranke odobriti takav potez koji zahtijeva dvije trećine podrške Donjeg doma koji ima 650 mjesta.