SARAJEVO, (Patria) - Borjana Krišto (HDZ) i Nebojša Radmanović (SNSD) članovi Kolegija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH svoj primarni posao, kao i ostali parlamentarci ne rade od izbora u oktobru, ali prema dokumentima koje je Patria imala na uvid imaju "pune ruke posla".
Naime, Krišto je još u aprilu 2019. godine nadležne službe obavijestila da se njen ured nalazi u lošem stanju što se tiče zidova, drvenih oplata na zidovima, okvira vrata, parketa kao i samih stolova, stolica, sjedećih garnitura te tepiha.
U dopisu je Krišto navela da u samom uredu nedostaju određeni elementi potrebni za rad i funkcioniranje dok je većina namještaja dotrajala, pohabana i djelomično oštećena te je zatražila da se u što skorijem roku sve dotjera.
Njen kolega Radmanović tražio je zavjese za svoj kabinet, dva ćilima i konferencijski sto u boji postojećeg namještaja. Iz Službe za zajedničke poslove PSBiH dobili su jedini mogući odgovor, a to je da zbog neusvajanja Zakona o budžetu za 2019. godinu ne mogu vršiti kapitalna ulaganja.
„Izvršeno je krečenje prostorija te su zamijenjene dekorativne zavjese, tepisi i itisoni. Što se tiče zahtjeva u pogledu opreme-kapitalnih izdataka, obzirom da je na snazi privremeno finansiranje institucija BiH, kojim nije moguće izvršiti kapitalne nabavke, ističemo da će Služba nakon usvajanja Zakona o budžetu za 2019. uvrstiti predmetnu opremu u Namjensku strukturu kapitalnih izdataka, te hitno pokrenuti proceduru javne nabavke iste“, naveli su iz Službe za zajedničke poslove PSBiH.
Da bi se to i ostvarilo neophodno je dakle, da prije molerajskih radova Krišto, Radmanović i drugi počnu raditi posao za koji su plaćeni.
Dom naroda i Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH od dana konstituiranja nisu održali nijednu sjednicu. Pokušaji vanrednih zasjedanja propadali su, jer zastupnici i delegati SNSD-a odbijaju da Parlament radi dok se ne imenuje mandatar za Vijeće ministara BiH.
Za to vrijeme sve to nije spriječilo parlamentarce da dobiju visoke plaće i naknade za rad te da putuju u strane zemlje.
Prošao je i avgust, mjesec kolektivnog godišnjeg odmora, ali se on nastavlja i dalje, jer je septembar potpuno prazan kada je riječ o obavezama parlamentaraca.