SARAJEVO, (Patria) - Federalni zastupnici ukazali su, tokom rasprave, na potrebe donošenja Nacrta zakona o Fondu za zaštitu okoliša i energijsku efikasnost FBiH.
Nacrt zakona o Fondu za zaštitu okoliša i energijsku efikasnost FBiH u sebi sadrži osjetljivu temu podjele nadležnosti između FBiH i kantona, rekao je predsjednik Kluba HDZ-a BiH Marian Klaić.
Zastupnik Senaid Begić osvnruo se na naknade i doprinošenje u Fond.
“Najveći doprinos Fondu daju stanovnici Zeničko-dobojskog kantona (ZDK), skoro dvostruko više od prosjeka u FBiH. Također, ima 10 bitnih preporuka za unaprjeđenje rada Fonda”, poručio je Begić i rekao da je bitna stavka Analitički izvještaj o radu Fonda i da u njegovoj izradi treba unaprijediti određene stvari.
Kako kaže, prilikom raspodjele sredstava treba uzeti broj stanovnika kantona.
Azra Hadžić - Bećirspahić kazala je da Bihać već godinama nema pravo na apliciranje, te da je zakon pripremljen prilično dobro.
Zastupnici su podržali tri zaključka koji se tiču Nacrta zakona o Fondu za zaštitu okoliša i energijsku efikasnost FBiH: 1. Predstavnički dom prihvata Nacrt zakona o Fondu za zaštitu okoliša i energijsku efikasnost FBiH; 2. zadužuje se predlagač da provede javnu raspravu u trajanju od 60 dana; 3. zadužuje se Vlada FBiH da uzme u obzir primjedbe i prijedloge prilikom izrade ovog zakona.
Zastupnici trenutno razmatraju Nacrt zakona o ugostiteljstvu FBiH.
Predstavnički dom ranije je odobrio Prijedlog zakona o zaštiti okoliša.
Ciljevi ovog zakona su, kako je navela Vlada FBiH prilikom utvrđivanja prijedloga zakona, smanjeno korištenje, sprečavanje opterećenja i zagađenja okoliša.
Sprečavanje narušavanja, kao i poboljšanje i obnova oštećenog okoliša. Zaštita zdravlja, uključujući pravo na zdrav život, očuvanje i zaštitu prirodnih resursa i njihovo racionalno korištenje.
Među razlozima za donošenje Zakona o zaštiti okoliša su očuvanje, zaštita, obnova i poboljšanje ekološkog kvaliteta i kapaciteta okoliša, kao i kvaliteta života. Zatim, mjere i uslovi upravljanja, očuvanja i racionalnog korištenja prirodnih resursa. Pravne mjere i institucije očuvanja, zaštite i poboljšanja zaštite okoliša, finansiranje aktivnosti vezanih za okoliš i dobrovoljne mjere i poslovi i zadaci organa uprave na različitim nivoima vlasti.
Aktuelni zakonski okvir zaštite okoliša u Federaciji BiH su Zakon o zaštiti okoliša, koji je stupio na snagu 2003. godine
Zastupnici su podržali i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policijskim službenicima.