SARAJEVO, (Patria) - Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) nedavno je objavila da oko 2,6 miliona ljudi umre godišnje od posljedica nenamjernih grešaka u ambulantama i bolnicama širom svijeta.
"Četiri od deset bolesnika doživi neku vrstu štetne posljedice liječenja u ambulantama i ustanovama primarne zdravstvene zaštite, a 134 miliona štetnih reakcija na lijekove svake godine se zabilježi u bolnicama u srednje razvijenim i nerazvijenim zemljama", rečeno je u izvještaju.
Dodaje se da se prema epidemiološkim podacima, nenamjerna šteta za pacijenta zbog greške tokom liječenja u bolnicama pojavljuje kod 8 do 12 posto hospitalizovanih pacijenata. Veliki broj takvih slučajeva može da se spriječi, smatraju u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji.
U Bosni i Hercegovini niko ne zna koliki je broj takvih slučajeva. Agencija Patria pokušala je provjeriti ko vodi ovu evidenciju i kakvo je stanje u našoj zemlji.
Međutim, u Bosni i Hercegovini niko ne bilježi takve slučajeve.
“Nadležna institucija za zdravstvenu statistiku, uključujući podatke o morbiditetu i mortalitetu je Zavod za javno zdravstvo FBiH”, odgovorilo je Ministarstvo zdravstva FBiH na upit agencije Patria.
Iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH, pak, kažu da se u Zavodu niko nije susretao s takvim podacima.
„Znamo za šifre kojima se šifriraju takvi slučajevi, ali niko nema te podatke. Teško ćete naći tu informaciju“, kazali su iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Identična je situacija i bh. entitetu Republika Srpska.
“lnstitut za javno zdravstvo Republike Srpske ne raspolaže podacima koje ste tražili”, navodi se u odgovoru.
U Bosni i Hercegovini niko ne broji nenamjerne greške ljekara, komplikacije izazvane lijekovima niti smrtne slučajeve zbog pogrešnih terapija i lijekova, piše Patria.