Članak

U Sarajevu međunarodna konferencija: Stručnjaci daju odgovor kako se zaštititi od cyber kriminala

Stručnjaci će raspravljati o kriminalističkim, kriminološkim, sigurnosnim, pravnim, viktimološkim, sociološkim, psihološkim i drugim aspektima cyber sigurnosti.

 

SARAJEVO, (Patria) - U glavnom gradu Bosne i Hercegovine, Sarajevu, danas je počela Međunarodna naučna konferencija “Savremeni izazovi u cyber sigurnosti”. 

Konferencija je dio 18. Dana kriminalističkih nauka, koje organizuje Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i druge sigurnosne studije. 

U okviru ovog događaja Konferencija okuplja izlagače, predstavnike akademske zajednice, agencija za provedbu zakona, sistema krivičnog pravosuđa, privatnih zaštitarskih firmi, i nevladinog sektora iz cijelog regiona. 
 
Stručnjaci će raspravljati o kriminalističkim, kriminološkim, sigurnosnim, pravnim, viktimološkim, sociološkim, psihološkim i drugim aspektima cyber sigurnosti.

Profesor Jasmin Ahić kazao je na konferenciji za novinare da će na Međunarodnoj konferenciji biti predstavljena 42 naučna rada o temama poput zaštite mladih i slično. 

“Odgovor o cyber sigurnosti dat će međunarodni stručnjaci koja će naredna dva dana govoriti o tome kako zaštititi infrastrukturu. Mogu reći da smo zadovoljni odzivom i što imamo podršku i UNSA, te rektora Rifata Škrijelja”, poručio je Ahić.

Rektor Škrijelj je u ime Univerziteta iskazao veliko zadovoljstvo što kriminalistička zajednica ide u korak sa savremenim svijetom. 

“Tema će biti sigurno kvalitetno predstavljena javnosti. Danas u globalnim problemima svijeta napredak tehnologije donosi i nova iskušenja. Kako savremeni čovjek da zaustavi negativne posljedice svojih dostignuća. Mi danas imamo obavezu da neko s jednog kraja svijeta može izazvati  nesigurnost na drugom kraju. Zato moramo prevenirati i smanjiti posljedice tih pojava”, poručio je Škrijelj.

Profesorica Lada Sadiković smatra da su cyber napadi opasna sigurnosna prijetnja. Može doći iz blizine i daljine. Svi se moramo osposobiti za tu vrstu opasnosti. Ulazak u NATO i EU je način da jačamo državu i štitimo je od napad.

Srđan Vuković, iz organizacije Save the children, koja od 2009. radi na zaštiti djece u digitalnom okruženju, navodi da su uradili mnogo, ali da moraju još raditi kako bi znali da su djeca u BiH sigurna.

"Dodatni rizik i specifičnost našeg konteksta jeste ograničeni kapaciteti da se odupre ovome. Mi smo ti da zajedno gradimo sigurnu budućnost", poručio je Vuković.

 

#BiH