SARAJEVO; (Patria) - Amela Sofić, kantonalna ministrica zdravstva na temu štrajka zdravstvenih radnika nije mnogo pričala. Kako je Patria ranije pisala pregovore sa zdravstvenim radnicima preuzeo je Amel Kovačević, ministar finansija u Vladi KS.
Ni u danima koji su uslijedili poslije završenog mirnog okupljanja zdravstvenih radnika ispred zgrade Vlade KS ministrica nije kontaktirala Sindikat niti je zainteresirana za rješavanje problema. Za to vrijeme štrajk je u toku.
No, ministrica Sofić pribjegla je očito ranije uspostavljenim metodama na KCUS-u dr. Sebije Izetbegović. Zaprijetila je radnicima, pa i samim ljekarima, jer je čula da se nešto uradilo mimo savjeta Ministarstva“.
„Ovom prilikom Vas obavještavamo i podsjećamo na obavezu pridržavanja Sporazuma o utvrđivanju poslova koji se ne mogu prekidati za vrijeme štrajka te da se poslovi koji su utvrđeni ovim sporazumom moraju obavljati bez prekida. Također, pacijenti koji su dobili uputnice pod oznakom „cito“ za određene dijagnostičke pretrage od strane porodice porodičnog ljekara ili ljekara specijaliste moraju tu zdravstvenu uslugu dobiti bez odlaganja.
Posebno skrećemo pažnju da trijažu pacijenata isključivo moraju obavljati ljekari, a ne medicinske sestre - tehničari obzirom da ovo Ministarstvo ima saznanje da trijažu pacijenata sve češće obavljaju medicinske sestre-tehničari. O nerealiziranju ovih uputnica pod oznakom „cito“ od strane vaših uposlenika potrebno je da izvijestite ovo Ministarstvo kako bi se protiv odgovornih pokrenuli odgovarajući postupci“, napisala je u dopisu Sofić, a koji je upućen u sve zdravstvene ustanove u Kantonu Sarajevo.
Ovakav vid obraćanja radnicima doživljen je kao prijetnja, kao i ona kada je upućen dopis da radnici Doma zdravlja ne smiju napustiti radna mjesta kako bi došli pred Vladu KS iako je štrajk uredno bio najavljen i osigurana je „dežura“ za hitne slučajeve.
Podsjećamo, zdravstveni radnici u Sarajevu su i u nekoliko navrata ranije štrajkovali. Štrajk održan prošle godine okončan je tako što je s tadašnjom Vladom postignut dogovor o povećanju koeficijenata, a zatražena je i veća reprezentativnost sindikata na nivou Federacije BiH.
Sada predstavnici kantonalne Vlade imaju "zabetoniran stav", prema ocjenama Sindikata, a to je da ne zdravstvenim radnicima ne treba dati ništa u ovoj godini i ne obećavati im ništa u narednoj. Podržan ovakav stav od ministrice Sofić udaljio je njen esnaf od nje, ako ona kao doktor još uvijek zdravstvene radnike smatra kolegama.
Ministrica je prepustila drugima da rade njen posao. Neki od sindikalaca uvjereni su da nije ni pročitala njihov prijedlog, a naglašavaju da doktori i njihov sindikat imaju veliki utjecaj na nju - ona je na njihovoj strani. Sasvim je legitimno da ih podržava, ali nema pravo okrenuti leđa drugima i dužna ih je poštovati.