SARAJEVO, (Patria) - Evropska unija je od 2018. godine izdvojila 36 miliona eura za rješavanje pitanja migracija u Bosni i Hercegovini, potvrđeno je iz Delegacije EU i Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH za Novinsku agenciju Patria. Povećan priliv migranata u BiH počeo je od marta 2018. godine. Danas situacija postaje sve složenija, a smještaj migranata je pitanje oko kojeg ne postoji jedinstven stav nadležnih.
Evropska komisija u četvrtak je najavila 2 miliona eura humanitarne pomoći koja će biti fokusirana na hitnu zdravstvenu njegu i zaštitu i podjelu tople odjeće, hrane i lijekova.
Na pitanje koja institucija raspolaže tim novcem iz Delegacije EU su odgovorili da se pomoć Evropske unije do sada usmjeravala preko „naših humanitarnih partnera (međunarodnih i nevladinih organizacija) zbog nedovoljnih institucionalnih kapaciteta i nedostatka efikasne koordinacije politika od strane vlasti Bosne i Hercegovine.“
„U nedavno objavljenom Mišljenju o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji, Komisija je apelovala na BiH da pojača koordinaciju u pitanjima koja se tiču migracija i upravljanja granicama, kao i procedure za dobivanje azila."
No, do danas se to nije dogodilo. Iako postoji formiran Operativni štab za pitanja migracija na čijem je čelu ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić on se pokazao neefikasnim kada je riječ o upravljanju migrantskom krizom. Najveći teret snosi Unsko-sanski kanton iako je najveći migracijski pritisak na istočnoj granici BiH sa Srbijom. No, migranti traže rutu prema Evropskoj uniji i zato se kreću prema Unsko-sanskom kantonu odakle žele u Hrvatsku.
Iz Delegacije EU navode da je dodatnih 24,6 miliona eura iz IPA fondova potrošeno u BiH od 2007. godine.
„Kroz ta sredstva EU je pružila pomoć Bosni i Hercegovini u domeni azila, migracija i upravljanja granicama. Sredstva EU su, između ostalog, korištena za podršku agencijama za provođenje