Članak

Borba protiv siromaštva: Parlamentarci se pitaju radi li BiH na Agendi 2030?

Revizija učinka pokazala je da naša država dosad nije učinila praktično ništa.

SARAJEVO, (Patria) - Bosna i Hercegovina, kao država članica Ujedinjenih nacija, usvojila je Agendu 2030. i obavezala se na njenu provedbu. 

Svijet bez siromaštva, gladi, s adekvatnom zdravstvenom njegom, obrazovanjem, mirom, pravdom, smanjenjem nejednakosti, dostojanstvenim radom i očuvanjem klime samo su neki od ciljeva na koje se čovječanstvo obavezalo da će ispuniti do 2030. godine. 

Revizija učinka pokazala je da naša država dosad nije učinila praktično ništa.

Na temelju ove priče delegat Doma naroda PSBiH Denis Bećirović danas je uputio inicijativu u kojoj zadužuje Vijeća ministara da najkasnije u roku od 60 dana od usjavanja ove inicijative u Dom naroda PSBiH pripremi i u parlamentranu proceduru dostavi cjelovitu Informaciju o dosadašnjoj realizaciji Agende 2030 koju je usvojila država Bosna i Hercegovina, kao članica Ujedinjenih nacija, s prijedlogom konkretnih mjera i aktivnosti koje će doprinjeti realizaciji ciljeva održivog razvoja unutar države.

Države članice UN-a usvojile su Program održivog razvoja do 2030. godine na samitu održanom 25. septembra 2015. godine. Agenda sadrži 17 ciljeva održivog razvoja s namjerom eliminacije siromaštva, neravnopravnosti i nepravde. Ovi ciljevi se nazivaju i Globalnim ciljevima i predstavljaju nadogradnju Milenijskih razvojnih ciljeva usvojenih još 2000. godine.

Ured za reviziju institucija BiH objavio je reviziju učinka i zaključio da u početnoj fazi implementacija Ciljeva održivog razvoja, u četverogodišnjem periodu, od 2015. kada je Agenda 2030 usvojena do danas u BiH nisu osigurane osnovne pretpostavke za provođenje obaveza iz Agende.

#BiH #DenisBećirović #VijećeMinistaraBiH #ParlamentBiH