Piše Amina Čorbo-Zećo
Uprkos tome što bh. entiteti nemaju nikakve nadležnosti kada je riječ o vanjskoj i odbrambenoj politici, Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH i lider SNSD-a kazao je kako će se Narodna skupština RS-a izjasnit o Programu reformi koji su usvojili članovi Predsjedništva BiH i to prije nego ovaj dokument bude dostavljen NATO-u.
Dodik očito u želji da opravda svoj glas za Plan reformi koji u konačnici znače i nastavak puta BiH ka NATO-u, sve dublje tone.
Čak tome svjedoči i prvo obraćanje Zorana Tegeltije, budućeg premijer BiH koji je na provokacije Branislava Borenovića o zaključcima Narodne skuptšine Republike Srpske kazao:
„Valjda je svima jasno da zaključci Narodne skupštine RS obavezuju Skupštinu i institucije RS. Narodna skupština RS nikada sama ne može nametnuti zajedničkim institucijama svoje zaključke, niti odluke, već da se politikom konsenzusa pokuša postići dogovor o nekim temama“, rekao je Tegeltija na sjednici Komisije za izbor Vijeća ministara BiH.
U odbranu časti Tegeltije pred srpskim narodom odmah je stala Radio televizija RS, pa su stenogramima sa sjednice pokušali ublažiti izjavu koja je vrlo jasna – iznad države ne može biti niti jedan entitet. Tako se iščitava.
Mnogo veći problem jeste odsustvo politika iz Republike Srpske koje su spremne za državnost. Nažalost, sve se vrti u krug. Opozicija i pozicija su jedno. Sada se Dodik brani od Mirka Šarovića, kojeg su mnogi već vidjeli kao političku snagu za prevazilaženje tenzija i nacionalnih nadmudrivanja dok tonemo u sve veće siromaštvo, ali ne lezi vraže.
Sada se Dodik brani od Šarovića. A, Šarović, Borenović...polako ali sigurno u retorici se nadmeću ko će više štete nanijeti Bosni i Hercegovini.
Tako Dodik tvrdi Program reformi uopće nije tajni dokument i da su sadržaj ovog dokumenta već vidjele brojne osobe među kojima su i određeni opozicioni funkcioneri.
Kako kaže, sam je dostavio mnogim važnim ljudima iz opozicije Program reformi.
Šarović danima glasno trvdi „Plan reformi onemogućava odlučivanje o članstvu u NATO nižih nivoa vlasti, ni entiteta niti drugih nivoa. Nije moguće sprovesti referendum na nivou entiteta po ovom dokumentu, a jedina dva tijela koja mogu da odlučuju i potvrde poziv NATO za članstvo BiH u ovom vojnom savezu je Predsjedništvo i Parlamentarna skupština BiH".
U koje doba Šarović postade Dodik. Ima li jačih snaga iz RS spremnih za državnost i Evropu. Ima li iko da shvata da bez ulaska u NATO nema investicija i ekonomskog napretka. Toga je svjestan i njihov politički mentor Aleksandar Vučić, i on je čestitao Dodiku na odluci.
Od vidno borbenih opozicionih predstavnika u Republici Srpskoj (RS), poslije oktobarskih opštih izbora u BiH opozicione stranke bile su sve tiše u svom djelovanju.
Kolumnista Dragan Bursać najbolje je ocijenio djelovanje onih u koje je su patiorte naivno vjerovale - problem opozicije je činjenica da je Milorad Dodik sa svojim Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) ukrao nacionalističku platformu od SDS.
SDS se polako, ali sigurno vraća na stare staze 'slave'.
Sada kada se formira Vijeće ministara i kadrovi SNSD-a uđu u vlast na državnom niovu, valja im spočitavati prenos nadležnosti, zanemarivanje interesa RS-a, i sve tako u krug. Samo da prepišu floskule Dušanke Majkić, Lazara Prodoanovića, Staše Košarca...i drugih zastupnika SNSD-a u prethodnom mandatu i SDS i PDP su spremni za sjednice i političko djelovanje.
Pitanje je samo do kada će gladni narod vjerovati u bajke u vidu priča o odcjepljenju i samostalnosti, dok s državnih jasli milioni odlaze u džepove onih koji štite samo svoje interese!