SARAJEVO, (Patria) - NATO savez poštuje suverenitet svake države i svaka država ima pravo izbora kakve će odnose imati sa Alijansom. Ono što je važno jeste da građani dobiju vjerodostojne informacije i da onda prosuđuju, poručila je danas u Sarajevu komandant NATO-štaba Sarajevo, brigadni general Marti J. Bissell.
Bissell je bila jedna od uvodničara na tribini pod nazivom "70. godina NATO Alijanse - Iskustva Mađarske i Crne Gore“, koji je organizovao Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u saradnji s ambasadama Mađarske i Crne Gore u BiH, NATO - štabom Sarajevo, te Atlantskim vijećem Bosne i Hercegovine.
“NATO čeka da BiH kaže kakve to odnose želi imati s ovim savezom, koji je tu, spreman da pomogne", dodala je Bissell.
Bissell dodaje i da su mladi budućnost Bosne i Hercegovine.
“Stoga je važno da im damo dobre informacije na temelju kojih oni mogu donijeti odluke kako bi ostali ovdje i vlastitu budućnost gradili u BiH, a ne odlazili negdje drugdje”, istakla je.
Krisztian Posa, mađarski ambasador u BiH smatra da je današnja tribina bila prilika da se sagleda značaj NATO-a u 21. stoljeću. Posa je podsjetio da je Ambasada Mađarske kontakt - ambasada BiH za NATO.
“Nakon 20 godina, u Mađarskoj uopće niko i ne pita da li je vrijedilo stupiti u Alijansu, ili ne, jer je svakome logično da smo od toga samo imali benefite”, rekao je okupljenima Posa.
Na skupu se obratio i Obrad Stanišić, ambasador Crne Gore, koji je istakao činjenicu da je zemlja koju predstavlja najmlađa članica Alijanse.
Stanišić smatra da je ulazak u NATO “civilizacijski iskorak u 1.000-godišnjoj historiji Crne Gore”.
“Mi smo se u to uvjerili, posebno kada se radi o stranim investicijama, čiji se priliv od članstva Crne Gore u NATO - savezu udvostručio, izjavio je Stanišić.
Kako kaže, i crnogorski turizam bilježi kontinuiran rast, nakon priključenja NATO-u.
Lada Sadiković, šefica Katedre za sigurnosne studije, obratila se uime organizatora i istakla da je NATO najvažnija integraciona stepenica za opstanak, razvoj i napredak države BiH, podsjećajući kako članstvo u tom savezu podrazumijeva i političke reforme.
“NATO i Evropska unija dijele iste vrijednosti - vladavinu prava, zaštitu ljudskih prava i demokratski način upravljanja državama”, poručila je Sadiković.
I profesor Jasmin Ahić obratio se uime organizatora, te kazao da je debata prilika da se elaboriraju pitanja značajna za evroatlantski put Bosne i Hercegovine i njegov kontinuitet, kao i širi kontekst dešavanja koji oblikuju imperativ članstva u NATO-savezu.
Istakao je zanimljivu činjenicu da i NATO i Univerzitet u Sarajevu istovremeno slave sedam decenija postojanja.