(Patria) – Britanski parlament u novom sastavu u petak će dati na glasanje plan premijera Borisa Johnsona o Brexitu 31. januara.
Ovaj prijedlog sporazuma o povlačenju iz EU spriječava vladu da produži period tranzicije nakon 2020. Prelazni period pretpostavlja da je Britanija izvan EU ali je i dalje dužna poštivati mnoga pravila i zakone bloka.
I dok Johnson smatra da njegov prijedlog sporazuma donosi 'izvjesnost' i spriječava dalje odgode i otezanje procesa, kao i to da će novi trgovinski sporazum s EU biti potpisan do kraja godine, njegovi oponenti su kategorični u tvrdnji da će nova verzija sporazuma dovesti do još neizvjesnije budućnosti Velike Britanije, te da će pregovori o trgovinskom sporazumu s EU vjerovatno trajati godinama.
Novi prijedlog sporazuma koji obuhvata dogovor koji je premijer postigao s EU u oktobru, predstavljen je u govoru kraljice Elizabete II kojim su također predočeni prioriteti vlade za narednu godinu.
Očekuje se da će prijedlog biti većinski podržan u Donjem domu obzirom da su torijevci ojačani izbornim rezultatom koji im daje dominaciju u parlamentu, nakon čega ide na glasanje u Gornji dom.
Novi prijedlog sporazuma pretrpio je nekoliko promjena u odnosu na verziju koju je u oktobru podržao Donji dom:
- Vlada nema pravo da produži prelazni period poslije 31. decembra 2020.
- Nakon Brexita, više britanskih sudova bit će u prilici da razmotri/evaluira ranije presude Evropskog suda pravde za Veliku Britaniju
- Ministri će biti obavezani da podnesu godišnji izvještaj parlamentu o sporovima s EU
- Odstranjen je član koji se tiče jačanja radničkih prava za koji vlada kaže da će biti tretiran kao zaseban.
Sekretar za Brexit iz opozicije, laburista Sir Keir Starmer komentirao je Johnsonovu odluku o 11-mjesečnom prelaznom periodu kao 'neodgovornu i nesmotrenu', dodajući da je premijer 'spreman da rizikuje radna mjesta građana'.