(Patria) - Nakon što Komisija na sjednici u Sarajevu nije dala preporuku za potvrđivanje imenovanje Mlađena Božovića za ministra za ljudska prava i izbjeglice, kojeg je na tu dužnost imenovao predsjedavajući Vijeća ministara Zoran Tegeltija, Halid Genjac, prvi zamjenik predsjedavajućeg je svoj suzdržani glas obrazložio time da su, zbog Božovićevih odgovora na pitanja članova Komisije, potrebne dodatne konsultacije.
"Potrebne su dodatne konsultacije o nizu pitanja u vezi sa ovim imenovanjem. Tu ima i nekih elemenata stranačkih dogovora o principu imenovanja ministra za ljudska prava i izbjeglice", precizirao je Genjac, dodajući da će konsultacije biti završene do naredne sjednice Predstavničkog doma.
No, šta će ovakvo ponašanje donijeti koaliciji SDA-SNSD i HDZ BiH sa njihovim partnerima SBB, DF i DNS u ovom trenutku teško je predvidjeti, jer DNS ne odustaje od svog kandidata, dok SDA traži dodatne konsultacije.
Od prisutnih 10 članova Komisije, četiri su bila protiv (SDP, NS,A-SDA i PDP), četiri za (PDA, DNS, HDZ i SP ) i dva suzdržana (SDA i SBB).
Ova odluka nije obavezujuća za Predstavnički dom koji će se neovisno o stavu Komisije izjašnjavati o izboru Božovića. Očekuje se da će sjednica Predstavničkog doma PSBiH biti održana 16. januara. Ali, ukoliko SDA zastupnici i u Domu budu suzdržani neće biti potrebne većine za imenovanje.
Ostale ministre imenovao je Predstavnički dom PSBiH 23. decembra.
Mlađen Božović, kandidat za ministra za ljudska prava i izbjeglice, kazao je da je u njegovom slučaju došlo do "zamjene teza" i da je ustvari "pravo pitanje čija su ovdje prava ugrožena".
"SIPA je sve dobro ispretresala tokom provjera i ja vjerujem u domaće institucije, sve prijave koje je Irina Lovrić podnijela su oslobađajuće", kazao je Božović.
Osim Božovića, preostalo je još i imenovanje zamjenika ministra sigurnosti, kako bi cjelokupan posao u vezi s imenovanjem Vijeća ministara BiH bio okončan.