(Patria) – Sjedinjenje Američke Države najavile su u petak da će poslati hiljade dodatnih vojnih snaga na Bliski istok nakon što se Iran zavjetovao na 'žestoku odmazdu' zbog ciljanog ubistva njihovog vojnog lidera.
Glasnogovornik američkog Odjela za odbranu kazao je da će oko 3.500 vojnika biti mobilizirano diljem regiona kako bi se zaštitili američki interesi.
Podsjetimo, u ciljanom napadu dronom na bagdadskom aerodromu u petak je ubijen iranski general Qassem Soleimani, zapovjednik iranske Revolucionarne garde. SAD su u izjavi navele da je Soleimani 'aktivno planirao napad na američke diplomate u Iraku i diljem regiona'.
Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u petak da je iranski general ubijen kako bi se 'zaustavio rat', kao i to da su SAD 'spremne' za odgovor. Trump je dodao da je Soleimani planirao 'neposredne i opake napade'. 'Uhvatili smo ga na djelu i uništili', kazao je Trump.
Istovremeno, američki predsjednik je izjavio da SAD ne žele 'promjenu režima' u Teheranu.
Nakon ubistva, iranski vrhovni vođa Ayatollah Ali Khemeni je upozorio da slijedi 'žestoka osveta'. On je također u dva navrata pozvao u Iran švicarskog izaslanika koji predstavlja američke interese u toj zemlji, a prilikom jedne od posjeta, uručio mu je pismo za SAD.
Hiljade Iranaca su izašli na ulice nakon molitve u petak protestirajući protiv ubistva.
Ubistvo je drastično pooštrilo tenzije između dvije zemlje koje su u porastu do 2015. godine kada se Trump povukao iz tzv. nuklearnog sporazuma sa Iranom i drugim članicama.
Situacija je povećala strah od širenja sukoba u regionu pa su svjetske sile požurile da pozovu obje strane da smanje tenzije.
Irak se našao u središtu sukoba Irana i SAD pa je tamošnji premijer Adel Abdul-Mahdi osudio napad nazvavši ga 'agresijom' na zemlju, a za nedjelju je planirana vanredna parlamentarna sesija kako bi se donijele odluke o 'zaustavljanju američkog prisustva u Iraku', prenosi Euronews.
U Iraku se trenutno nalazi oko 5.200 američkih vojnika koji vrše obuku lokalnih snaga s ciljem borbe protiv ISIL-a.
Irački predsjednik Barham Salih je zatražio da prevladaju 'glas razuma i mudrost, imajući na umu više ciljeve Iraka'.
Istovremeno, SAD su podijeljene u pogledu odluke o atentatu – dok Republikanci podržavaju Trumpovu odluku, Demokrate smatraju da je umjesto unilateralne odluke o atentatu koja predstavlja rizik za američke građane u regionu, Soleimanija trebalo dovesti pred lice pravde.