Članak

Ko je bio Qassem Soleimani?

Nakon američkog atentata na zapovjednika iranske Revolucionarne garde Qassema Soleimanija, zapadni mediji nastoje predočiti što vjerniju sliku jednog od najutjecajnijih figura u Iranu.

(Patria) – Nakon američkog atentata na jednog od zapovjednika iranske Revolucionarne garde, generala Qassema Soleimanija, zapadni mediji nastoje predočiti što vjerniju sliku čovjeka koji se smatrao 'drugom najutjecajnijom figurom u Iranu poslije Ayatollaha Khameneija'.

Percipiran kao heroj u svojoj zemlji, Soleimanija je i sam vrhovni lider Irana Khamenei (koji mu je bio jedini nadređeni) jednom prilikom nazvao 'živućim mučenikom revolucije'.

Međutim, SAD su iranskog generala smatrale bezočnim ubicom.

Trump je putem Twittera poručio da 'iako Iran to nikada neće priznati, Soleimani je bio omražena figura u zemlji i od njega se strahovalo. Nisu ni izbliza ožalošćeni kao što to njihovi lideri prikazuju svijetu. Trebalo ga je ubiti prije mnogo godina!'

On je također napisao da Soleimani stoji iza 'smrti i teškog ranjavanja hiljada Amerikanaca tokom dužeg perioda, a planirao je i mnogo više ubistava... ali je uhvaćen'.

Jedan od najmoćnijih ljudi u Iranu, Soleimani je bio kontroverzna figura. Bio je na čelu tzv. 'Quds snaga' (al-Kuds arap. 'sveti' obično se upotrebljava za Jeruzalem), specijaliziranih za nekonvencionalno ratovanje i vojni obavještajni rad.

Soleimani je od 1998. godine bio glavni zapovjednik ogranka Qudsa za izvanteritorijalne operacije, te je kao takav podržavao paradržavne grupacije u mnogim zemljama, poput Hezbollaha u Libanu, Hamasa i Palestinskog islamskog džihada u palestinskoj Gazi i Zapadnoj obali, jemenske Hutije, kao i šitsku miliciju u Iraku, Siriji i Afganistanu.

SAD smatraju Quds stranom terorističkom organizacijom.

Soleimani je započeo vojnu karijeru na fronti tokom ranih osamdesetih, u osmogodišnjem ratu između Irana i Iraka kada postaje prominentna figura u Iranu i odigrava ključnu ulogu u širenju iranskog uticaja na Bliskom istoku.

- Proveo je cijeli život u borbama. Njegovi vojnici ga vole. On je tih, karizmatičan tip, genije za strategiju i taktičke operacije, opisao ga je jednom prilikom za CNN general Mark Hertling, analitičar za sigurnost, obavještajni rad i terorizam.  

Američki Pentagon tvrdi da Soleimani i njegove trupe 'stoje iza smrti stotine Amerikanaca i članova koalicijskih snaga, kao i ranjavanja više hiljada'.

Poznat kao iranski 'zapovjednik iz sjene', Soleimani je bio glavni kreator iranskih vojnih operacija u Iraku i Siriji.

Američki zvaničnici vjeruju da su tokom rata u Iraku upravo Soleimanijeve jedinice pribavljale za iračke pobunjenike posebno izrađene bombe koje su bile u stanju penetrirati oklop, smrtonosnim oružjem protiv američkih snaga u toj zemlji, što je Iran negirao.

Za vrijeme rata protiv ISIL-a, Soleimani je često boravio na frontu u Iraku, pomažući šitskim paravojnim snagama u borbi protiv ekstremista. 

Američki zvaničnici tvrde da je Soleimani bio umiješan u pokušaj atentata na saudijskog ambasadora u SAD-u 2011. godine u američkom Cafe Milano u Washingtonu.

Također su ga optužili za orkestriranje napada zadnjih mjeseci na baze koalicionih snaga u Iraku, uključujući napad izvršen 27. decembra u kojem su život izgubili američki ugovarač i iračko osoblje.

U atentatu u petak život je izgubio i Abu Mahdi al-Muhandis, zamjenik lidera iračkih Popularnih mobilizacijskih snaga (PMF).

Članovi PMF-a nešto ranije prošle sedmice pokušali su upasti u američku ambasadu u Bagdadu, za što Pentagon tvrdi da je Soleimani također odobrio.

PMF egzistira od 2014. godine u svrhu borbe protiv ISIL-a, a čine ga šitske paravojne snage sastavljene od nekadašnjih paravojnih snaga bliskim Iranu. U Iraku je zvanično priznat 2016. godine kao neovisna vojna snaga koja odgovara premijeru, piše CNN.

 

#Svijet