Članak

Roditelji djecu izmještaju van BiH da bi ih operisali ljekari koji to ne mogu na KCUS-u

Prema informacijama koje je dobila Novinska agencija Patria stotine djece čekaju operacije na KCUS-u koje se ne izvode.

Piše: Amra Varatanović

Krajem ovog mjeseca Predstavnički dom FBiH održat će tematsku sjednicu o stanju u oblasti zdravstva ali i stanju na KCUS-u. Sjednici će prisustvovati i zatupnica SDA Sebija Izetbegović koja je i direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu od 2016. godine, a UO izabrao je na još jedan mandat. 

Od 2016. godine do danas više od 100 ljekara i medicinskog osoblja napustilo je KCUS. Do danas taj kadrovski deficit nije nadoknađen niti može biti i za narednih desetak godina. KCUS je napustilo više profesora čije se znanje i iskustvo cijene u cijelom svijetu. Upravo takvi ljekari ostali su bez mogućnosti da operativne zahvate nad najmlađim pacijentima obavljaju u Sarajevu iako postoje dvije bolnice, već se djeca izmještaju van Sarajeva ili BiH, najčešće u Tursku, gdje se vrše operacije. 

O pravnoj borbi i peripetijama kroz koje prolaze roditelji s institucijama rijetko se govori. Ni sami roditelji ne žele izlaziti u javnost. Nakon slučaja djevojčice Nadin Smajlović čije je daljnje liječenje na KCUS-u odbila Izetbegović i koja terapiju mora primati u Turskoj, roditelji bolesne djece na dodatnom su oprezu. 

Jedan od ljekara koji operativne zahvate mora vršiti izvan Sarajeva, pa i BiH je profesor Ismet Gavrankapetanović. Iako je zaposlen u Općoj bolnici, zbog statusa te bolnice koja nema dječiju ortopediju, a zbog odbijanja KCUS-a da omogući izvođenje operativnog zahvata u svojoj sali, profesoru je onemogućeno da izvodi operativne zahvate na djeci mlađoj od 15 godina. 

Iako je o svim ovim problemima upoznata resorna ministrica zdravstva KS Amela Sofić (DF), nema interesa da se najmlađim pacijentima omogući adekvatna medicinska usluga u sarajevskim bolnicama. Prema informacijama koje je dobila Novinska agencija Patria stotine djece čekaju operacije na KCUS-u koje se ne izvode. Nekoliko vrhunskih ortopeda koji su napustili KCUS ne mogu operisati u salama KCUS-a, ali je zato to omogućeno ljekarima iz Beograda. Naš izvor tvrdi da su operacijske sale KCUS-a skoro pa privatno vlasništvo, a to niko ne kontroliše. 
Roditelje ne trebaju zanimati pravne procedure, politička netrpeljivost, lični animoziteti, stranačke pripadnosti onih koji odlučuju o sudbini njihove bolesne djece. Upravo iz tog straha mnogi ne žele izaći u javnost, već u vlastitom aranžmanu izmještaju djece van BiH. 

Zahtjev za tematskom sjednicom uputili su 21. novembra 2019. godine Klubovi zastupnika SDP BiH, Naše stranke, Naroda i pravde, Nezavisnog bloka, A-SDA i PDA u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH. U obrazloženju zahtjeva koji je potpisalo više od 20 zastupnika navodi se da javnost u BiH iz dana u dan svjedoči uznemirujućim informacijama o dešavanjima na KCUS-u i da su brojne izjave i svjedočenja pacijenata i ljekara o tome.

"Osim toga svakodnevno se objavljuju informacije o odlasku ljekara specijalista koji KCUS napuštaju zbog narušenih međuljudskih odnosa, mobinga, zastrašivanja, ucjena i prijetnji. Sve ovo protiče bez bilo kakve reakcije Federalnog ministarstva zdravstva i Vlade FBiH koja nijemo posmatra sva ova dešavanja", piše u zahtjevu.

Parlamentarci navode da je krajnje vrijeme da Ministarstvo zdravstva i Vlada FBiH počnu vršiti svoje zakonske obaveze te upoznaju Parlament FBiH o stanju na KCUS-u, kako bi se donijeli zaključci i mjere kojim bi se zaustavile očite i brojne nepravilnosti u najvećoj kliničkoj ustanovi u BiH i zaštitili građani koji se tu liječe. 
 

#BiH #KCUS #IsmetGavrankapetanović #OdlazakLjekara