SARAJEVO, (Patria) - Vrijeme ističe, a Bosna i Hercegovina se nalazi u političko-ekonomskom rascjepu koji ne dozvoljava društvu da se adaptira izazovima XXI stoljeća. S jedne strane svjedočit ćemo tranziciji iz dejtonske ka briselskoj fazi društvenog razvoja, a sa druge strane suočavat ćemo se sa izazovima geopolitičkog rizika u vremenu globalnih preokreta.
Svijet unutar i oko nas je postao haotično mjesto koje ugrožavaju populizam, destabilizacija institucija, klimatske promjene, migracije, korupcija, dezinformacije, prijetnje ratovima. Stoga u projektu
"Time is Up" ili "Vrijeme ističe" u žanru video i online talk showa, predstavljamo kroz veliku sliku stanje društva u Bosni i Hercegovini i percepcije euro/atlantskih integracija.
Neovisno o o tome kada će Evropska unija dati Bosni i Hercegovini status kandidata i o tome kojom brzinom idemo ka članstvu u NATO savezu, očigledno je da našem društvu trebaju projekcija budućnosti i strukturalne reforme u cilju funkcionalne i stabilne države, sigurnosti i kvalitetnijeg života građana.
Regionalni i globalni izazovi su veliki a "Vrijeme ističe"... Voditelji Zvonko Komšić (novinar), Vildana Selimbegović (glavna i odgovorna urednica Oslobođenja) i Aida Jokanović (novinarka), razgovaraju sa ljudima koji misle i čine te doprinose razumijevanju stanja bosansko-hercegovačkog društva danas. Urednica projekta je Suada Kapić.
U svakoj epizodi tri voditelja razgovaraju sa tri gosta. Voditelji Zvonko Komšić (novinar), Vildana Selimbegović (glavna i odgovorna urednica Oslobođenja) i Aida Jokanović (novinarka), razgovaraju sa ljudima koji misle i čine i doprinose razumijevanju stanja bosansko-hercegovačkog društva danas.
Između ostalih gost prve epizode bio je prof. Jasmin Ahić (Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA) koji je u razgovoru sa Zvonkom Komšićem govorio I o ulozi NATO-a I važnosti pristupanja BiH u NATO.
„NATO je pristuan i u jednom dijelu aktivan u BiH, ali mi kao država BiH nismo nažalost akivni u NATO.u. Ulaskom u NATO pod jedan bismo dobili sigurnost, bez obzira na naš region i ono što se dešavalo posljednjih 30 godina. Pod dva ekonomija i vladavina prava koja slijedi u tom euroatlanskom putu. Pod tri stabilnost koja je prijeko potrebna kako BiH tako i regionu“, kazao je Ahić.
Profesor je pojasnio da NATO savez apsolutno nije isti od svog osnivanja.
„Stvoren je kao vojni savez, kasnije je dobio obrise političko ekonomskog saveza. I danas je to prvenstveno jedan fleksibilan okvir u kojem taj vojni dio više zauzima prostora u samom civilnom dijelu vladavine prava, odnosa članica i odnosa s drugim igračima prije svih s Rusijom i Kinom“, kazao je Ahić.
Govoreći o tri prednosti ulaska u NATO Ahić je kazao da su to stabilizacija, zatim olakšane procedure u namjenskoj industriji i s ekonomske strane strana ulaganja bi bila apsolutno kvalitetnija i sigurnija, a što je pored sigurnosti jako značajno.
Profesor je govorio i o povratnicima sa stranih ratišta i kako je BiH učinila sve što je mogla, pa čak i promijenila Krivični zakon koji se odnosi na odlaske na strana ratišta. Komentirajući spor put BiH prema NATO-u Ahić kaže da je to i dio geopolitičkih odnosa.
„Lokalni političari će uvijek biti pitani od globalnih akter. Naši političari s pokušajima održavanja u vlasti u određenim momentima žele okoristiti zapaljivim temama“, kazao je Ahić, dodajući d asu bh. Političari pijuni geopolitičkih odnosa.
Pitanje NATO je riješeno zakonima.
"Ne možemo ad hoc odlučiti da smo promijenili stav. Na ovakav način nije dopustivo i ne predstavljamo kredibilnog partnera", dodao je Ahić.
Dodao je da smatra da se NATO savez neće nikad raspasti, pa stoga ne stoji priča da će se NATO raspasti prije našeg ulaska u njega.
"Ovaj NATO savez može pormijeniti namjenu ili ciljeve, ali se neće raspasti a mi kao država BiH ćemo ući sigurno u taj savez. Kada to je pitanje, ali s naše strane moramo napraviti minimum uvjeta koje se traže od nas", dodao je Ahić.