Članak

Brexit terminologija britanskog Ureda za vanjske poslove: Šta je potcrtano, a šta prekriženo?

Osoblje britanskog Ureda za vanjske poslove i Commonwealth dobilo je upute u pogledu dozvoljene terminologije vezane za post Brexit fazu.

(Patria) – Osoblje britanskog Ureda za vanjske poslove i Commonwealth dobilo je upute u pogledu dozvoljene terminologije vezane za post Brexit fazu, uključujući već ustaljene fraze poput 'bez sporazuma' i 'specijalno partnerstvo'.

Memorandum upućen osoblju koji prenosi direktivu počinje rečenicom: 'Brexit je završen. Stoga ne upotrebljavajte više termin Brexit osim za historijski događaj koji se desio 31. januara 2020.'

Osoblju se također savjetuje da upotrebljava frazu 'prelazni period' umjesto 'period sprovedbe'.

Diplomatima Ureda za vanjsku politiku Velike Britanije također je objašnjeno da su prioriteti Velike Britanije u pregovorima sa EU 'povratiti našu ekonomsku i političku nezavisnost od 1. januara 2021.' jer je to 'vladin primarni cilj'.

Riječi i fraze koje nisu favoriti su i 'ambiciozan', 'jedinstven', 'duboko', 'po mjeri', odnosno bilo koja druga riječ ili fraza 'koja se može odnositi na nešto što ne nalikuje tipičnom sporazumu o slobodnoj trgovini poput kanadskog'.

Još jedna 'zabranjena' riječ u kontekstu budućeg odnosa s Evropom je 'partnerstvo', naročito 'duboko' i 'specijalno'. Vjerovatno iz razloga što će EU biti samo jedan od mnogih partnera. Tako je osoblje instruirano da se drži fraze 'prijateljska saradnja između suverenih jednakih'.

Izbjegavat će se i EU terminologija poput 'državna pomoć' koju će zamijeniti 'subvencije'.

- Budite precizni kada govorite o migracijama, kaže se dalje u memorandumu, te se daju primjeri poput 'imigracija radi života i rada', a osoblje se nadalje upućuje 'ne ostavljajte utisak kako tražimo jedinstveni ili novi sporazum. Naglasite da očekujemo sporazum utemeljen na ranijem EU modelu.'

Direktiva daje osoblju vrlo precizne smjernice i u pogledu trgovinskog sporazuma sa EU:

- Naglasite da prihvatamo sljedeće tvrdnje EU: da sporazum o slobodnoj trgovini dolazi sa 'trvenjem'. Da možemo neposredno pregovarati samo sa komisijom (te time bilo koja EU članica prvo mora uvjeriti komisiju ako žele nastavak saradnje u bilo kojem segmentu), kaže se u uputama osoblju britanskog Ureda za vanjske poslove i Commonwealth, prenosi britanski Guardian.

 

#Svijet