Članak

Srbija i njena privrženost četničkoj ideologiji, ruskoj politici i SANU 2

Poručio je da neće igrati nikakve igre, ali se mora voditi računa o interesima srpskog naroda u BiH. 

SARAJEVO, (Patria) - Iako se očekivala konkretnija reakcija službenog Beograda na najave održavanja referenduma od strane Milorada Dodika, to se nije desilo. Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije je nakon sastanka s Dodikom ponovio da će Srbija biti uz svoj narod te da se to ne dovodi u pitanje. 

Poručio je da neće igrati nikakve igre, ali se mora voditi računa o interesima srpskog naroda u BiH. 

Oštar u svojoj procjeni je predsjedavajući Predsjedništva BiH, Željko Komšić. "Put kojim ide Dodik je put sukoba", kaže Komšić, a konačni cilj takve politike je razbijanje BiH i stvaranje Velike Srbije.

Dodikove riječi, naglašava Komšić, nisu naišle na osudu iz Srbije, već na prešutno odobravanje. 

„Fraze koje gospodin Vučić izgovara u tim prilikama nama više ništa ne znače, poput fraza o poštovanju teritorijalnog integriteta, dok mu istovremeno Dodik puše za vratom i najavljuje nove sukobe na ovim prostorima. Put koji on spominje i kojim želi krenuti je put sukoba“, kaže Komšić.

Čini se, da bez obzira što nema institucionalne podrške, Srbija jednostavno ne može da oslobodi četničke ideologije, ruske politike i SANU dokumenta.
Profesor Jasmin Ahić s Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije ističe da „ako se osvrnemo na neformalne i interne akte kojima se srbijanska i srpska politika u regionu vodi, a to su Smjernice memoranduma SANU 2 iz 2011. godine, ovakvo ponašanje Srbije se može okaraketrisati kao određane forma odstupanja.

„Ovako sve je ostalo na izjavi ministra odbrane Vulina, a on je pozicioniran kao neki segment indirektnog i neformalnog djelovanja unutar javnog ali i diplomatskog protstora. Nemamo niti institucionalnih reakciju premijerke niti predsjednika Srbije. Lične, individualne mogu biti u formi njega kao person, a ne predsjednika Srbije. To pokazuje da se Srbija iz tog razloga i ozbiljnosti situacije neće petljati i stati na stranu antidejtonskog djelovanja Dodika“, kaže Ahić.

Analitičar iz Beograda Aleksandar Popov u izjavi za medije nedavno je kazao da on smatra da Srbija ima dvije mogućnosti: ili se ponašati konstruktivno i smirivati strasti, ili se držati po strani.

„Očekivao sam veće ograđivanje Srbije kada je riječ o ovim najavama. Srbija se toliko uplela u sve to da ukoliko stvarno Dodik uradi ovo što je najavio, što može izazvati negativne posljedice za cijelu regiju, automatski će se smatrati da i Srbija stoji iza toga. Srbija ne može reći, Dodik je to odlučio, jer svi znaju da se nijedan potez, ovako krupan, neće povući dok se ne dobije odobrenje od službenog Beograda“, kaže Popov. 

#BiH