Članak

Mašinski fakultet u projektu KnowHub: Ojačati veze tehničkih fakulteta i privrede

„Na fakultetima je da stvore dobar kadar, a na vladama je kako ih zadržati“, zaključio je Bijelonja. 

SARAJEVO, (Patria) - Na Mašinskom fakultetu danas je predstavljen projekat KnowHub koji se provodi u okviru EU programa Erasmus+, vrijedan više od 900 hiljada eura ima za cilj razvoj inovativnih kapaciteta na univerzitetima zapadnog Balkana. U projektu učestvuju tri zemlje Zapadnog Balkana BiH sa tri partnera, Crna Gora i Albanija, te Austrija, Španija i Finska. 
Dekan Mašinskog fakulteta u Sarajevu koji je jedan od učesnika iz BiH kazao je da je cilj komercijalnih habova ili tehnološih inovatorskih centara obezbijediti studentima mogućnost inovativne i poduzetničke aktivnosti. 

„Krajni cilj je povezivanje s privredom što jeste cilj tehničkih fakulteta. U centrima će biti obezbijeđena oprema koja je zasnovana na savremenim tehnologijama. Razlog je da zainteresiramo realni sektor da bi mogli sarađivati međusobno. Studenti će imati priliku da u okviru komercijalnih habova razvijaju svoje ideje, a po potrebi osnivaju vlastite kompanije“, kazao je Bijelonja dodavši da bi većina studenata trebala izaći sa univerziteta s poduzetničkim duhom. 

Projekat je pokrenuo Univerzitet primijenjenih nauka iz Graza, a o samom projektu govorio je Bojan Jovanovski, predavač na Univerzitetu primijenjenih nauka i projekt menadžer KnowHuba. Istaknuto je da u projektu učestvuje jedanaest partnera. 

„Fokus projekta je razvoj tri zemlje Albanija, Crna Gora i BiH i svi ostali partneri Austrija, Španija, Finska i Sjeverna Makedonija su tu da podrže razvoj u ovim zemljama i da daju svoje znanje i iskustvo u projektu. Iz BiH su tri partnera UNSA – Mašinski fakultet, Sveučilište u Mostaru i Tehnološki park INTERA Mostar“, kazao je Jovanovski. 

Cilj projekta je povezivanje regije i saradnja kako bi se razvili postojeći kapaciteti, a po deset studenata obići će formirane centre i tako sticati potrebna znanja i iskustva. Također kroz pilot projekte bit će mjereni rezultati KnowHuba. 

„Imat ćemo najmanje po tri pilot projekta, svaki univerzitet na Zapadnom Balkanu će imati po tri firme koje će doći i ponuditi svoje probleme kao jedan slučaj koji bi trebalo profesori sa univerziteta zajedno sa studentima koristeći novu opremu koja će se kupiti u projektu da riješe neki realni projekat. Iskustva pokazuju da su ovakvi projekti značajni kako za razvoj industrije još više razvoj univerziteta i studenata koji skupljaju znanje koje mogu implementirati nakon završetka fakulteta“, pojašnjava Jovanovski. 

Projekat je formalno započeo u novembru 2019. godine, a prva faza uključivala je analizu stanja na univerzitetima i kakvi su kapaciteti i saradnja univerziteta i privrede. 

Dekan Bijelonja je istakao kako postojeći sistem kasno počinje učiti studente o poduzetništvu. 

„Mišljenja smo da već đaci trebaju da znaju zašto idu u školu, a na univerzitetu pogotovo jer je to zadnja faza obrazovanja kad oni idu u privredu. Naš glavni cilj je da povratimo veze koje smo imali kada je privreda bila jaka i mi to radimo na nekoj individualnoj osnovi. Uveli smo u nastavne planove i programe na nekim odsjecima predmet industrijska praksa. Cilj je da student ode u industriju da mu to ne bude nešto strano i testira svoja znanja koja ovdje steče“, navodi dekan Bijelonja. 

Mašinski fakultet ima godišnje oko 110 diplomanata koji svoje završne radove rade iz oblasti koje interesuju realni sektor. 

„Nismo zadovoljni jer to nije sistematsko rješenje, već je svedeno na individualni napor naših nastavnika koji traže svoje poznanike, naše bivše studente u tim kompanijama da bi tamo išli“. 

On ističe da će se raditi i na akciji da dobri studenti imaju priliku za praksu tokom ljetne pauze. 

„Za tehničke fakultete nastavna baza mora biti naša industrija odnosno privreda“, kazao je Bijelonja dodavši da je cilj projekta stvoriti ambijent u kojem će studenti biti zadovoljni s ciljem da ostanu u BiH. 

„Na fakultetima je da stvore dobar kadar, a na vladama je kako ih zadržati“, zaključio je Bijelonja. 

U konzorciju ovog projekta prenosioci znanja su Univerzitet za primijenjene nauke iz Austrije (FH JOANNEUM), koji je koordinator projekta, Univerzitet iz Đirone (Španija) i Univerzitet iz Vaasa (Finska), zajedno sa Svjetskim univerzitetskim servisom (WUS, Austrija) i Nacionalnim centrom za razvoj inovatorstva i učenja o poduzetništvu iz Makadonije. Sa područja zapadnog Balkana u projektu su Univerzitet u Sarajevu, Sveučilište u Mostaru, Univerzitet Crne Gore, Evropski univerzitet Tirana (Albanija) i Univerzitet iz Vlore (Albanija), kao i Zaklada za inovacijski, tehnološki razvitak – INTERA iz Mostara.
Više informacija o KnowHub projektu i njegovoj provedbi pratite na web stranici projekta www.knowhub.eu.
 

#BiH