SARAJEVO, (Patria) - Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji je 31. decembra 2019. godine prijavljeno grupiranje ljudi oboljelih od upale pluća nepoznatog uzroka u gradu Wuhan, provincija Hubei u Kini. Pacijenti su pokazivali simptome povišene tjelesne temperature, otežanog disanja, a bolest je dijagnosticirana kao virusna upala pluća. Identificiran je novi koronavirus (COVID-19) koji prije nije izazivao bolest kod ljudi.
Koronavirusi su velika obitelj virusa, od kojih neki mogu uzrokovati bolest kod ljudi, a drugi cirkuliraju među životinjama, uključujući deve, mačke i šišmiše. Rijetko koronavirusi koji cirkuliraju među životinjama mogu evoluirati i izazvati infekciju kod ljudi, kao što se dogodilo s MERS-om (Middle East respiratory syndrome) i SARS-om (Teški akutni respiratorni sindrom).
Nakon toga, započela je epidemija koja je zahvatila i druge dijelove Kine, a identificiraju se i slučajevi izvan Kine, u nekoliko zemalja Azije, ali i u Australiji, Europi i Sjevernoj Americi. Prvi slučajevi u Europi potvrđeni su u Francuskoj 24. januara 2020. godine. Situacija se mijenja svakodnevno.
Generalni direktor SZO je 30. januara 2020. godine proglasio epidemiju novog koronavirusa izvanrednim javnozdravstvenim događajem od međunarodnog značaja. Dan poslije, sukladno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, formiran je Krizni stožer Federalnog ministarstva zdravstva za poduzimanje mjera zaštite stanovništva od novog koronavirusa (COVID-19), a potom i krizni stožeri kantonalnih ministarstava zdravstva.
Federalno ministarstvo zdravstva u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Federacije BiH te kantonalnim ministarstvima zdravstva i zavodima za javno zdravstvo, kao i Graničnom policijom BiH i Federalnom upravom za inspekcijske poslove i Ministarstvom civilnih poslova BiH intenzivno koordinira i provodi mjere u cilju ranog otkrivanja eventualnog slučaja bolesti izazvane novim koronavirusom, a sukladno preporukama Svjetske zdravstvene organizacije.
Nadležne institucije u Federaciji BiH su u stalnom kontaktu u cilju provođenja pojačanog epidemiološkog nadzora, te se prate preporuke Svjetske zdravstvene organizacije.
U BiH je 18 osoba zaraženo korona virusom, 15 osoba u entitetu RS, a troje u Federaciji BiH. Provode se razne mjere prevencije i predostrožnosti na svim nivoima, od pregleda i zabrane ulaska na aerodromima do testiranja i pregleda po bolnicama širom zemlje.
Preporuke za osobe starije dobi i osobe oboljele od kroničnih bolesti:
- Često perite ruke sapunom i vodom (najmanje 20 sekundi) ili sredstvima koja sadrže 70% alkohola ako vam ruke nisu vidljivo prljave;
- Izbjegavajte dodirivanje očiju, nosa i usta;
- Potrebno je držati distancu od najmanje jedan metar između vas i drugih ljudi, posebno onih koji kašlju i kišu;
- Prilikom kašljanja ili kihanja trebate prekriti usta i nos unutarnjom stranom lakta ili jednokratnom maramicom – nakon korištenja odmah baciti maramicu u kantu za otpatke i oprati ruke;
- Izbjegavajte veće grupe ljudi, javna okupljanja i boravak u zatvorenim javnim prostorima (prenapučena javna mjesta, trgovine u razdoblju najvećih gužvi i sl.);
- Medicinsku maske trebate nositi ako imate simptome respiratorne bolesti (povišena temperatura, kašlja ili kihanje);
- Izbjegavajte bespotrebna kretanja i korištenje javnog prijevoza;
- Preporučuje se ovoj populaciji da preskoči rutinske kontrole i odlaske u ordinacije kod obiteljskog liječnika i u bolnice, ukoliko im nije prijeko potrebna zdravstvena skrb. Preporučuje se najprije liječnika kontaktirati telefonom, ukoliko je osobi ove dobi, odnosno s kroničnim oboljenjima potreban recept ili liječnički savjet.
- Preporučuje se održavati higijenu svog stambenog prostora – tako da se povremeno prebrišu površine koje se često dotiču rukama sa sredstvom za dezinfekciju površina.
- Temeljem dostupnih podataka o novom koronavirusu (COVID-19), osobe u životnoj dobi 60+, ili koje imaju neku kroničnu bolest poput bolesti kardiovaskularnog sustava, respiratornog sustava ili dijabetesa, imaju veći rizik od razvoja težeg oblika COVID-19.
- Ukoliko imate povišenu temperaturu, kašljete i otežano dišete, a u posljednjih 14 dana ste boravili u Kini, Italiji, Južnoj Koreji, Iranu, Njemačkoj, Francuskoj, Španiji ili u drugim zemljama gdje se bilježi veći broj zaraženih, ili bili u bliskom kontaktu s bolesnim osobama koje su došle iz ovih područja u posljednjih 14 dana, telefonom se obratite kantonalnom zavodu za javno zdravstvo ili obiteljskom/porodičnom liječniku kako biste dobili dalje instrukcije.