Članak

Terzić: Zajednica nazvana EU je pala na ispitu solidarnosti

Ova odluka je stupila na snagu u nedjelju uveče i važiće narednih šest nedjelja

SARAJEVO, (Patria) - Predsjednica Evropske Komisije (EK), Ursula von der Leyen, potvrdila je uvođenje zabrane izvoza izvoz medicinske opreme van Evropske Unije (EU).

U saopštenju koju je izdala, Von der Leyen potvrđuje da zabrana važi za cijelu teritoriju EU u cilju zadržavanja dovoljnih zaliha unutar bloka.

"Moramo zaštititi naše zdravstvene radnike koji su u prvoj liniji odbrane protiv virusa. Moramo ih zaštititi zaštitnom opremom - maskama, rukavicama, zaštitnom odećom itd”, istakla je Von der Leyen u video poruci.

Ova odluka je stupila na snagu u nedjelju uveče i važiće narednih šest nedjelja

Almir Terzić, novinar i analitičar razočaran je ovakvom odlukom Evropske unije.

„Možete me shvatiti kako hoćete, ali EU za mene je ovim de facto prestala da postoji. Umjesto jedni drugima da pomažu oni se samoizoliraju. Razumijem mjere, ali gdje je pomoć Italiji, Španiji koje su u kritičnom stanju. Nije dovoljno zaštititi samo sebe. Treba i komšije. Jer, siguran komšija jamči i tvoju sigurnost. Zajednica nazvana EU je pala na ispitu solidarnosti. Britanija je očito to na vrijeme prepoznala. Vidjet ćemo hoće li i drugi“, kazao je Terzić.

Inače, Njemačka će od ponedjeljka ujutru djelomično zatvoriti granice sa Francuskom, Austrijom, Švicarskom, Danskom i Luksemburgom u nastojanju da pooštri mjere sprečavanja širenja korona virusa.

Ova mjera se odnosi na osobe bez jakog razloga za ulazak u zemlju, dok će osobe koje svakodnevno prelaze granicu putujući na radna mjesta i dalje biti u mogućnosti da to čine, kao i roba. Istovremeno, građanima Njemačke koji se nalaze u susjednim zemljama bit će dozvoljen povratak. U Njemačkoj je koronom zaraženo oko 4.000 osoba, a 11 je preminulo. Susjedne zemlje Danska (koja bilježi prvi smrtni slučaj), Poljska i Češka već su zatvorile granice. Njemački susjedi Holandija i Belgija nisu ugrožene virusom. Grčka bilježi porast slučajeva zaraze na 331, od toga 103 u samo jednom danu.

Smrtni ishod u Velikoj Britaniji je skočio na 35, a Francuska koja je najugroženija evropska zemlja poslije Italije, zatvara ugostiteljske i druge objekte koji nisu od vitalnog značaja.
Rumunija je u ponedjeljak proglasila vanredno stanje.

Samo u toku 24 sata u Italiji je zabilježeno 3.590 novih slučajeva, što predstavlja povećanje od 100 više u odnosu na dan ranije. U ovom trenutku ukupan broj oboljelih u toj zemlji iznosi 24.747 dok je broj smrtnih slučajeva skočio na 1.809. Više od polovine zaraženih je u regiji Lombardia – 13.272 slučaja i 1.218 fatalnih ishoda.

Bolnički kapaciteti su već dovedeni u pitanje, te uskoro neće biti kreveta za intenzivnu njegu pa se planira privremena bolnica sa 500 kreveta za intenzivnu terapiju u dva paviljona na milanskom sajmu.

Stručnjaci Svjetske zdravstvene organizacije tvrde da se velika većina oboljelih oporavi unutar dvije sedmice.

U Španiji je u posljednja 24 sata udvostručen broj smrtnih slučajeva od korona virusa i sada iznosi 288, dok ukupan broj oboljelih iznosi 8.000.

U Austriji je potvrđeno 800 slučajeva zaraze, a na snazi su i restriktivne mjere kretanja stanovništva kojem je dopušteno da izlazi iz kuće samo u slučaju nužde.

U Velikoj Britaniji, starija populacija će ići u samozolaciju u periodu od četiri mjeseca radi samozaštite. Također se radi na izradi znatno većeg broja respiratora.

#BiH #AlmirTerzić