SARAJEVO, (Patira) - Federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić kazao je na današnjoj konferenciji za medije da je Vlada danas usvojila zaključke o pojavi koronavirusa.
“Mi sada u Kriznom štabu FBiH možemo donositi brže i jednostavnije odluke. Od zaključaka će nam najviše pomoći mijenjanje člana 10 Zakona o javnim nabavkama jer ćemo zdravstvene ustanove osloboditi ovog člana i omogućiti im nabavku sredstava”, dodao je Mandić.
Ministrica finansija Jelka Milićević kazala je da je ovo odgovor Federacije na specifične uslove i da se danas bore za zdravlje, privredu i budućnost.
“Mi smo mali i zato danas s pravom govorimo da je ovo što pokušavamo napraviti za privredu ogroman korak. Pozvali smo sve institucije da naprave set mjera da zaštitimo radna mjesta, porezne obveznike i prihode FBiH. Prva na udaru je Agencija za bankarstvo, koja je dobila puno zadataka. Prvenstveno se mora zaštititi bankarski sektor kao jedina institucija koja direktno utiče na fiskalnu stabilnost i likvidnost FBiH”, kazala je Milićević.
Najavila je da će biti doneseni podzakonski akti da se osigura reprogramiranje kreditnih obaveza privrednih subjekata i građana bez posljedica i na banke i na poreske subjekte i građane.
“Drugi set aktivnosti vezan je za poreski sistem i tu najviše aktivnosti ima Poreska uprava vezano za reprogramiranje i oni će biti na dispoziciji vezano za reprogramiranje obaveza, vezano za umanjenje obaveza poreza na dobit za poslovanje u 2019. Prepoznali smo kategoriju koja nije mala a to su ljudi koji se bave paušalnim poslovima i ono što mi možemo je osloboditi ih za 50 posto i da to bude do 31. decembra 2020. godine”, kaže Milićević.
Kao najopsežniji zadatak ističe formiranje garancijskog fonda.
“Garancijski fond služit će za garancije privrednim subjektima da mogu dobiti kredite u komercijalnim bankama. U komercijalnim bankama novca ima samo se moraju osigurati uvjeti za kreditnu sposobnost. Drugi dio je da se s međunarodnim organizacijama osigura kreditna linija za namjenske aktivnosti, sa povoljnim periodima otplate i kamatama”, poručila je Milićević.
Istakla je da će se posljedice osjetiti dvije do tri godine i da će se zakonodavstvo morati usklađivati u kontinuitetu.