Članak

Ahić: Ne palite vatru, ugrožavate opću sigurnost i možete biti krivično gonjeni

Poručio je da “nema paljenja vatre ni u baštama ni u njivama”.

SARAJEVO, (Patria) - Veliki broj požara registrovan je širom BiH tokom proteklih dana koji su većinom uzrokovani ljudskim faktorom. Profesor sa Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Jasmin Ahić upozoro je u Programu N1 da su za ovakve paljevine predviđene kazne zatvora u trajanju od jedne do 12 godina.

“Nakon naredbe Kriznog štaba FBiH da poljoprivrednici na svojim imanjima mogu obavljati poljoprivredne aktivnosti, u proteklih dana desio se jedan bum požara koji su u 99 posto slučajeva izazvani ljudskim faktorom. U SBK za pet dana 90 manjih požara, u Tuzli i oko Mostara govori da je sve izazvano ljudskim nemarom”, kažao je Ahić. 

Poručio je da “nema paljenja vatre ni u baštama ni u njivama”. 

“Jednostavno nema vatre. Za to su predviđene kazne od prekršajne do krivične od jedne do 12 godina. To je jedan apsurd i pozivamo sve koji se spremaju biti u svojim baštama i njivama da nema paljevine”, dodao je Ahić. 

Podjeća da do prije sedam dana, dok su bili snijeg i kiša nije bilo nikakvih problema. 

“Stalno se upozorava, i u meteorološkoj prognozi navodi se kada će biti vjetar. Nema paljenja korova, skupite ga i ostavite. To je jedino moguće. Zbog toga što je nekom lakše proći do njive ili šume dolazi do ovakvih stvari. Prvo čini se krivično djelo, a Zakon od zaštite požara i vatrogastvu kaže da smo dužni da ugasimo požar, a ako nismo u prilici da obavijestimo vatrogasce i policiju. Na sve ovo paljenje opterećuje sve resurse, od civilne zaštite do domova zdravlja”, poručio je profesor. 

Krivični zakoni BiH, dodaje Ahić, tretiraju i krivično djelo iz nehata. 

“To što neko ne zna ne oslobađa ga od odgovornosti. Postoje tri krivična djela, paljevina, izazivanje požara i izazivanje opće opasnosti. Ovo je vrlo kritično za šumu, jer raskrčavanjem šikare da bi se prišlo drvnoj masi i onda dolazi do požara. Budimo solidarni i nemojmo sami sebi štetiti”, poručuje Ahić. 

Kako kaže, postoji i kategorija piromana koji pale svjesno, ali napominje da je 99 požara izazvano spletom okolnosti i nemogućnosti gašenja požara ili tradicijski segment kada se spaljivanjem dolazi do određenim područja. 

“Ovo je vanredno stanje, sve se promijenilo. Moramo i radne navike promijeniti, da ne dovodimo sebe i druge u situaciju opće opasnosti, jer zaista je da u ova četiri dana imamo toliko požara otkako je sunčano vrijeme”, dodaje. 

O problemima BiH sa opremom i sredstvima za gašenje požara Ahić kaže da sigurnosni sektor ima probleme, ali da im građani trebaju pomoći. 

“Imamo sezone požara i poplava. Imamo dio koji se odnosi na antropogena ugrožavaja. Kada uđemo u civilni sektor EU morat ćemo odgovarati za sve što se dešava poput zemljotresa, požara i slično. Politiziranje određenih stvari je nedopustivo. Integrativni proces upravljanje, ne centralizacije u političkom segmentu, morat će se dešavati i to će brzo doći”, kaže Ahić. 

Upitan od koga očekvati pomoć ako se nastavi situacija s požarima, Jahić kaže da je i Hrvatskoj slično s požarima kao i BiH, ali da će nam pomoći air traktori iz Crne Gore.

“Imamo to što imamo, ali kada je vanredno stanje mi ne smijemo činiti da druge segmente sigurnostnog sistema BiH dovodimo u rasipanje resursa", zakljucio je.

#BiH