(Patria) - Dugo je vremena trajala polemika u javnosti u pogledu uvođenja vanrednog stanja na teritoriji bh. entiteta Republika Srpska. Na kraju bez pokretanja postupka zaštite vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda vanredno stanje je nastupilo u RS. Milorad Dodik (SNSD) odbio je “sve kritike da su mjere bile nepotrebne”. Predsjednica eniteta dobila je ovlasti, ali napretka nema.
“Ovo jeste potrebno, i biće potrebno još rigoroznije primjenjivati mjere kada je u pitanju borba protiv virusa korona”, kazao je član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
Branislav Borenović (PDP) ističe da je sigurno da pored zdravstvenih mjera koje su na snazi u skoro svim zemljama regiona u sličnom obliku, jako su bitne i ekonomske mjere kojima se treba sačuvati privredni potencijal i radna mjesta.
„Donošenjem odluke o uvođenju vanrednog stanja kojim se parlamentarna uloga zakonodavca stavlja u ruke predsjednici RS stvorila se pretpostavka za, kako je bilo objašnjeno, brzo, efikasno i precizno djelovanje.
Osjećaj je da su prve uredba o prekršajima za izazivanje panike i rokovima u sudskim postupcima tokom vanrednog stanja bile nepotrebne jer već postoje zakonska rješenja u Zakonu o krivičnom postupku“, kaže Borenović
Vezano za primjenu uredbe o prekršajima za izazivanje panike, Borenović napominje da smo vidjeli zaista represivan pokušaj kažnjavanja poslanika Draška Stanivukovića i odbornika Radislava Dončića koji su samo radili odgovorno svoj posao i ukazivali na određene društvene devijacije.
„Oni su pozivali na jednako postupanje i zaštitu svih građana bez obzira na njihov status ili političku pripadnost“, ističe Borenović.
Napominje u razgovoru za Patriju da su velika očekivanja od ekonomskih mjera.
„Da se pored velikih riječi pređe na konkretne i brze mjere za poduzetnike jer se već nalazimo na pola mjeseca aprila. Znate da smo nekoliko puta reagirali i tražili da se objave u Službenom glasniku mjere vezano za subvenciju isplate plate, poreza i doprinosa za sve zaposlene u djelatnostima kojima je zabranjen rad tokom pandemije kao i raspisivanje javnih poziva i same dinamike isplate.
Vidimo da su Brčko Distrikt, Kanton Sarajevo i još neki nivoi vlasti već u poodmakloj fazi kada je u pitanju isplata ovih sredstava i razumljivo je da pogotovo Republika Srpska i Federacija BiH budu što efikasniji u suzbijanju negativnih ekonomskih posljedica u ovim kriznim vremenima“, dodao je Borenović.