Piše: A. Čorbo-Zećo
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik duže već vrijeme predlaže da Centralna banka Bosne i Hercegovine sa 10 na pet posto smanji stopu obavezne rezerve, čime bi se oslobodila neophodna sredstva od 2,5 milijardi KM za likvidnost banaka za podršku privredi i javnom sektoru.
Korona mu je dobrodošla, pa je jače nego ikada govorio o tome. Nije više nikome čudno kada Dodik želi ugroziti finansijsku stabilnost BiH.
No, gostovanje Bakira Izetbegovića na N1 televiziji iznenadilo je mnoge. Naime, on je govoreći o oporavku privrede u BiH, a nakon pandemije kazao da je recept sljedeći: „Zadužiti se, povući rezerve, sredstva banaka, sredstva Centralne banke, sve ugurati u vještački talas i infuziju privredi, tako da u aprilu iduće godine budemo na onome gdje smo bili prije korone“.
Novinarka nije pitala na koja sredstva Centralne banke misli Izetbegović, ali svakako je dužan to pojasniti.
Andrew Jewell, rezidentni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda u Bosni i Hercegovini više puta je dao izjavu za javnost u kojoj ističe da su pozivi da Centralna banka BiH koristi višak iznad obavezne rezerve u borbi protiv koronavirusa nepromišljeni.
Tačno da je iznos viška iznad obavezne rezerve koje banke drže u CBBH sa krajem marta 2020. godine iznosio oko 2,45 milijardi KM, no ovaj novac ne pripada Centralnoj banci. To je novac komercijalnih banaka u BiH. Ove banke su odabrale da svoj novac drže u CBBH, međutim slobodne su da ga koriste u druge svrhe, uključujući i u svrhu pozajmljivanja privredi.
CBBH ne može diktirati kako će komercijalne banke koristiti svoj višak iznad obavezne rezerve. Izetbegović govori drugačije, zapravo govori kao koalicioni mu partner Dodik.
Inače, glavni cilj CBBIH je održanje stabilnosti valute preko Valutnog odbora. Dakle, održavanje monetarne stabilnosti.
„Podsjećam da Valutni odbor znači potpunu pokrivenost monetarne pasive deviznim rezervama. Monetarnu pasivu CBBiH, po Zakonu o CBBiH, čine gotov novac u opticaju i domaći depoziti banaka i drugih rezidenata. Osim toga, članom 27. Zakona o CBBiH propisano je da iznos početnog kapitala i generalne rezerve banke bude pet postotaka ukupnog iznosa novčane pasive. Kurs domaće valute fiksiran je za euro kao “sidro valutu”, pojasnio je nedavno guverner Senad Softić.
U CBBiH izuzetno su oprezni da ničim ne naruše monetarnu stabilnost, što bi moglo imati ogromne posljedice na cijeli finansijski sistem.