Članak

Kancelarka Merkel sa šefovima njemačkih država razmatra prilagodbu restriktivnih mjera

Uprkos naglom porastu broja novih infekcija, i Njemačka razmatra relaksiranje pojedinih mjera koje se odnose na rad prodavnica, ali će mjeru ograničenog kretanja produžiti do 3. maja.

Uprkos naglom porastu broja novih infekcija, i Njemačka razmatra prijedlog otvaranja prodavnica, ali će mjeru ograničenog kretanja produžiti do 3. maja.

Kancelarka Angela Merkel će u srijedu u 14:00 razmijeniti mišljenja sa državnim premijerima 16 njemačkih država s ciljem postizanja dogovora o daljim koracima u pogledu restriktivnih mjera.

U Njemačkoj je potvrđeno ukupno 132.210 infekcija korona virusom, a 3.495 osoba je preminulo.

Na dnevnom redu njemačkog vrha naći će se prijedlog otvaranja škola, prodavnica i tvornica, uz obavezno nošenje zaštitnih maski u javnosti, a bit će razmotren i efekt aplikacije za praćenje novozaraženih.

Tamošnji stručnjaci za infektivne bolesti tvrde da je zatvaranje škola, tvornica i prodavnica u trajanju od jednog mjeseca donijelo dobre rezultate, ali da epidemija nije suzbijena, te da je pred ovom najvećom evropskom ekonomijom dug put do normalizacije života.

Međutim, njemački političari i tamošnje kompanije su zabrinuti zbog već vidljivih posljedica ekonomskog zastoja, uprkos pokušajima vlade da ublaži taj udarac u vidu raznih mjera uključujući poticaj od 750 milijardi eura.

Ministarstvo privrede tvrdi da je Njemačka još u martu ušla u recesiju, te da će se ova usporena dinamika nastaviti do sredine godine.

- Pad globalne potražnje, prekid lanaca nabavke, promjene u ponašanju kupaca, kao i neizvjesnost u pogledu investitora, ostavili su veliku posljedicu na njemačku privredu, zaključuju u njemačkom ministarstvu privrede.

Također napominju da ekonomska aktivnost neće odmah uzeti pun zamah čak i ako se relaksira mjera društvenog distanciranja.  

Oko 725.000 njemačkih kompanija se do 13. aprila prijavilo za skraćeno radno vrijeme, što je za 12% više u odnosu na prethodnu sedmicu.

Skraćeno radno vrijeme je vrsta programa državne pomoći koji dopušta poslodavcima da za svoje uposlenike odrede kraće radno vrijeme u toku ekonomske krize kako bi ih zadržali na platnom spisku. Taj program se uveliko koristi u njemačkoj industriji, naročito u autoindustriji.

 

(izvor Reuters)

 

#Svijet