Članak

STRAH I SAMOVOLJA Operacija zaraženog koronavirusom može, ali ne i obdukcija?!

U slučaju doktora Šefika Pašagića koji je preminuo 5. aprila na Klinici Podhrastovi obdukcija nije urađena.

Piše: Amra Vrabac


Institut za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta u Sarajevu nije postupio po naredbi Tužilaštva KS da se izvrši obdukcija 52-godišnje Advije Kanlić koja je preminula od posljedica koronavirusa 24. marta. Smrt Advije Kanlić, iza koje je ostalo dvoje djece, do danas nije do kraja rasvijetljena, a predmet je upravo zbog okolnosti pod kojim je preminula otvorilo Tužilaštvo KS. 

Iz Tužilaštva KS za Patriju je potvrđeno da je naredba za obdukciju izdata 25. marta, ali da ona nije izvršena. Preminula žena danima se javljala ljekarima, ali bez obzira na teško zdravstveno stanje i simptome koje je imala karakterističnim za koronavirus, nije testirana. Preminula je 24. marta u sanitetskom vozilu pred vratima Doma zdravlja Ilidža. Tek nakon smrti je uzet bris i utvrđeno prisustvo koronavirusa.  

Danima postavljamo pitanja i Federalnom štabu civilne zaštite odnosno Kriznom štabu Federalnog ministarstva i Kriznom štabu Ministarstva zdravstva KS o obdukcijama zaraženih koronavirusom. Nakon blagih nedoumica, konačno je zauzet isti stav, nema prepreka za obdukciju. Gdje je onda problem sa naredbom Tužilaštva KS?

Prema informacijama koje ima Patria doktor sudske medicine Hamza Žujo obavijestio je Tužilaštvo KS da nema potrebnu opremu za obdukciju. Pitanje je može li Žujo uopšte i ići na posao s obzirom da je stariji od 65 godina. Preostaje da se odredi drugi obducent, ali nepostupanje po naredbi Tužilaštva KS otvara i pitanje krivične odgovornosti i ometanje istrage Tužilaštva KS. 

Obducenti tvrde da nemaju adekvatnu zaštitnu opremu i uslove za vršenje obdukcije. Neki su javno rekli da neće raditi obdukcije osoba koje su bile zaražene koronavirusom. Ljekarske komore danima tvrde da nema prepreka za vršenje obdukcija. 

Predsjednica Kriznog štaba KS Aida Pilav danas je ponovila stav da su date jasne upute za vršenje obdukcija prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije. Isto je kazao i Goran Čerkez iz Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva koji je naveo da su se radile obdukcije osoba zaraženih hepatitisom ili HIV-om te da i u slučaju COVID-19 treba isto postupiti.

“U postupanju sa svakim pacijentom zaraženim na Covid-19 treba imati FFP2 masku, vizir, rukavice dvostruke radi sigurnosti, jednodijelo odijelo i jednodijelni ogrtač. Dakle, nema nikakve veće razlike u odnosu na bilo koje druge virusne bolesti”, kazao je Čerkez.

Predsjednik Federalne ljekarske komore Harun Drljević kaže da se obdukcije moraju raditi, isto kao što se pacijenti moraju pregledati, isto kao što izolatoriji moraju raditi. 

“Svako mora raditi svoj posao! Ne mogu se osigurati optimalni uvjeti koje traže kolege, ali se mogu stvoriti uvjeti koji su zadovoljavajući u tom momentu”, kazao je Drljević.

Primjera radi, u Kantonalnoj bolnici Zenica operisan je pacijent kod kojeg je utvrđen koronavirus. Operacija je uspješno izvršena i pacijent se oporavlja. Zašto bi u slučaju vršenja obdukcije bile potrebne bilo kakve druge posebne mjere, a koje nije tražio hirurg i drugo medicinsko osoblje pri operaciji živog zaraženog pacijenta. 

U slučaju doktora Šefika Pašagića koji je preminuo 5. aprila na Klinici Podhrastovi obdukcija nije urađena, a sahranjen je uz prisustvo najbližih članova porodice. I o okolnostima njegove smrti otvoren je predmet u Tužilaštvu KS. 

Nedopustivo je da u momentu kada zdravstveni radnici danononoćno rade s pacijentima oboljelim od koronavirusa, obducenti odbijaju postupiti po naredbi nadležnog Tužilaštva i igraju se sa strpljenjem porodice koja danima već ne može ukopati preminulu majku. 

#BiH