(Patria) – Potvrđeni slučajevi infekcije korona virusom u svijetu dostigli su broj od 2.082.822, dok je preminulih više od 134.000.
AMERIKA
U Sjedinjenim Američkim Državama do sada je potvrđeno 644.348 zaraženih korona virusom, a bolest je odnijela 28.554 žrtava.
Iako je epicentar i dalje New York, izvještaji govore o manjem broju hospitalizacija već drugi uzastopni dan, što ukazuje na promjenu dinamike epidemije.
Američki predsjednik Donald Trump obustavio je finansiranje Svjetske zdravstvene organizacije, dok je američki Senat predstavio plan finansijske podrške borbi protiv epidemije u iznosu od 30 milijardi dolara. Prioritet u sprovedbi plana bit će intenzivirati testiranje u cijeloj zemlji.
Mexico prijavljuje 448 novozaraženih i 43 nova smrtna ishoda, pa su ukupni brojevi u toj zemlji 5.847 zaraženih i 449 žrtve.
Haiti iduće sedmice ponovo otvara tekstilnu industriju na temelju pokazatelja da je najgore prošlo; ova zemlja je u najranijoj fazi uvela mjere vanrednog stanja.
EVROPA
SZO je upozorila da bi zemlje koje relaksiraju vanredne mjere trebale sačekati bar još dvije sedmice da procjene ishod epidemije.
Broj novozaraženih i smrtnih ishoda rapidno raste u Njemačkoj već drugi uzastopni dan i to za 2.866 u samo 24 sata. Ukupan broj zaraženih u toj zemlji sada iznosi 129.207, a smrtnih ishoda je 3.804.
Oko 700 mornara sa francuskog nosača letjelica Charles de Gaulle testirali su pozitivno na korona virus.
U Velikoj Britaniji se epidemija najvjerovatnije približava vrhuncu, ali je preuranjeno relaksirati bilo koju od mjera, piše Reuters. Tamo je potvrđeno 98.476 infekcija, a preminulo je 12.868 osoba. Bolnicu je napustila starica od 106 godina čime je pobrala aplauz medicinskog osoblja koji su o njoj brinuli.
Sjeverna Irska će produžiti vanredna ograničenja za još 3 sedmice, dok će Španija intenzivirati testiranja kako bi održala povoljniju dinamiku pada dnevnog prosjeka smrtnih ishoda.
Mjere je produžila i Belgija, sa dopuštenjem nekim prodavnicama da ponovo otvore svoja vrata, kao što su vrtni centri i sl.
Krivulja je krenula prema dole i u Portugalu, međutim, to nije dovoljno za ukidanje mjera, izjavili su tamošnji zvaničnici.
AZIJA
Kina je prijavila 46 novih slučajeva, kao i dan ranije. Od početka epidemije, tamo je potvrđen 82.341 slučaj, dok je preminulo 3.342. Američki državni sekretar Mike Pompeo zatražio je od vrhovnog kineskog diplomate više transparentnosti i korektnosti u izvještavanju u pogledu korona virusa.
Japan apelira na svoje građane da ostanu kod kuće dok mediji procjenjuju da bi u toj zemlji moglo biti na stotine hiljada žrtava ukoliko vanredne mjere ne ostanu na snazi. Takođe se očekuje finansijska podrška za stanovništvo. U Japanu je zaraženo 8.626 osoba, a preminulo je 178.
Australijski premijer je naložio otvaranje škola nakon Uskrsa kako studenti ne bi izgubili školsku godinu, i kako bi se roditelji vratili na posao. U toj zemlji je ukupno 6.462 slučaja zaraze, i 63 smrtnih ishoda.
Indija je pristala da nastavi izvoz spornog hidroksiklorokina koji se koristi za malariju, a navodno pomaže kod korona virusa. U ovoj mnogoljudnoj zemlji zaraženo je 12.456, a preminule su 423 osobe.
BLISKI ISTOK I AFRIKA
Najugroženija zemlja regiona i jedna od najugroženijih u svijetu je i dalje Iran sa 76.389 slučajeva i 4.777 smrtna ishoda. Iranski predsjednik je izjavio da poljoprivredni sektor nije pogođen epidemijom te da se stanovništvo ne treba brinuti za dostupnost hrane.
Druga zemlja po broju slučajeva zaraze je Izrael sa 12.501 slučajem i 132 smrtna ishoda. Na Palestinskim teritorijama je 308 potvrđenih infekcija, a preminule su 2 osobe.
U Saudijskoj Arabiji je 5.862 slučaja uprkos ranim mjerama koje je ova zemlja poduzela.
Qatar je deportirao na desetine migrantskih radnika nakon što ih je prvobitno zadržao radi navodnog testiranja, saopćeno je iz Amnesty International.
Opustošen ratom, Yemen se priprema za suočavanje sa eventualnom epidemijom. Tamo je za sada prijavljen samo jedan slučaj što vjerovatno ima veze sa minimalnim testiranjem stanovništva, prenosi Reuters.