(Patria) - Anto Domazet, ekonomski stručnjak govorio je o setu mjera Vlade FBiH i ocijenio ih je potrebnim, a možda malo zakašnjelim.
„Ima ona narodna bunar se ne kopa kad si žedan. Vjerovatno da smo ranije imali ekonomske politike bolje danas bismo imali veću otpornost na ovu krizu. Ovako je trebalo napraviti veliki napor da se dođe do ovih mjera", kazao je Domazet.
Govorio je i kako smo sada u ekonomskom padu, te ako bude zabilježen u naredna dva kvartala zabilježit ćemo recesiju, ako iza toga nastavimo s padom ulazimo u depresiju.
"Depresija je stanje u kojem je dugotrajniji pad svih ekonomskih aktivnosti i ona se okončava ekonomskim rastom. Mi možemo govoriti o prijetećoj recesiji i vjerovatno ćemo je i zabilježiti. Ono što je dobro u ovom programu jeste što imamo informacije šta nas očekuje u narednom periodu. Ključni efekat koji treba da očekujemo jeste da se popravi potrošački i poslovni optimizam, pogotovo kod poslodavaca koji će imati jasnu situaciju šta ih čeka iz ovih mjera", kazao je Domazet.
Istakao je da nedostaje robusnoti, jer vidimo da su mnoge zemlje čak i do 15 % BDP-a namijenili borbi protiv posljedica koje će izazvati korona na ekonomiju, a da kod nas možemo govoriti o nekih šest, sedam posto.
"Dakle, dosta se treba uraditi da se stvori anticiklični odgovor za naredna dva kvartala ekonomskog pada. Naravno sve će zavisiti od zdravstvene situacije. Ono što želim posebno istaći jeste da zabrinjava nedostatak vertikalne koordinacije, posebno mislim da Vijeće ministara ne daje potrebne signale za poduzimanje mjera na nižim nivoima", kazao je Domazet.
Pošto je ograničen fiskalni okvir BiH naša rješenja su u vanjskom zaduživanju.
"BiH ima dosta povoljnu situaciju, a Federacija još bolju zbog niskog stupnja vanjske zaduženosti koji se kreće oko 25 %. Imamo na raspolaganju veliki obim kredita u cestogradnji i energetici a što može biti snažan oslonac anticikličnih politika", dodao je Domazet.
Kazao je i da je mjerama potrebno obuhvatiti i one koji su na birou već, nekim interventnim sredstvima npr. po 200 KM, nešto kao "helikopter money".
"Potrebno je razmisliti da se promijeni Zakon o porezima na dohodak i da se pređe na uvođenje poreza na isplaćene dividende sa ciljem da djeluje u 2020. kako bi se osigurali dodatni izvori za finansiranje ovih mjera. U Korona zakonu snažno treba istaći obavezu institucija FBiH da budu u funkciji građana i ekonomije, da se posebna pažnja posveti eliminaciji korupcije", kazao je Domazet.