(Patria) – Britanski premijer Boris Johnson vratio se u ponedjeljak na posao nakon gotovo jednomjesečnog odsustva zbog bolesti uzrokovane korona virusom.
Po povratku u kabinet on će se suočiti s vjerovatno najvećom dilemom u svom mandatu – da li popustiti vanredne mjere zbog ekonomskog zastoja i povećati rizik za drugi talas epidemije, ili produžiti restriktivne mjere što bi uvećalo ionako enormne posljedice za ekonomiju.
Velika Britanija je jedna od najteže pogođenih zemalja pandemijom korona virusa, sa 152.840 potvrđenih zaraženih, i najmanje 21.000 preminulih u bolnicama. Međutim, smatra se da je broj smrtnih ishoda znatno veći jer zvanični uključuje samo bolnice, ali ne i domove za stara lica i druge ustanove.
Johnsonovi savjetnici su podijeljeni u pogledu sljedećeg koraka za ovu 5. svjetsku ekonomiju, prenosi Reuters.
Britanska ekonomija se suočila sa najvećom recesijom od Drugog svjetskog rata.
U samom početku epidemije Johnson nije pokazao volju da uvede vanredne mjere zbog čega je kasnije, kada je zaraza uzela maha i dovela zemlju u sami vrh liste najugroženijih, žestoko kritiziran. Međutim, kada je uvidio posljedice epidemije u ljudskim žrtvama, brzo je promijenio stav. Tada je već bilo prilično kasno jer je epidemija uzela maha te se zemlja suočila sa desetinama hiljada zaraženih, nedostatkom testova i zaštitne opreme za medicinske i druge esencijalne radnike.
Premijer će najvjerovatnije u toku ove sedmice predstaviti plan popuštanja mjera.
U posljednjih 24 sata prijavljeno je 413 smrtnih ishoda što je najniži broj u mjesecu aprilu. 25. aprila je testirano oko 29.000 građana.
Prof. Stephen Powis, medicinski direktor britanskog zdravstva (NHS) smatra da je manji broj hospitalizacija rezultat mjera fizičke distance.