Članak

Skandalozna politika i diplomatija skandala u BiH

Vanjska politika BiH ne smije se zadovoljavati pukim preuzimanjem tuđih stavova ili čak svojevrsnih naloga

Piše: A. Čorbo-Zećo


Tokom konferencije za novinare, 23. aprila, ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Fahrudin Radončić izjavio je da neke zemlje, poput Pakistana, neće biti kooperativne po pitanju ilegalnih migranata. Njegov poziv da ambasador Pakistana bude proglašen "personom non grata" je duboko uznemirujući, uzvratili su iz Ambasade Pakistana u Bosni i Hercegovini.

Posljednji diplomatski skandal pokazao je svu slabost sistema, odnosno do kraja ogolio činjenicu da nemamo jasnu niti principijelnu politiku, jednaku i pravednu prema svima, a koja će oslikavati državne interese, a ne lične ili po potrebi službe koju obavljamo.

Razmijemo potrebu Radončića da kao ministar sigurnosti radi na jačanju sigurnosti BiH, ali ne shvatamo način ovakvog djelovanja, posebno uzimajući činjenicu da se oni koji su zaduženi za vanjsku politiku Predsjedništvo BiH i Ministarstvo vanjskih poslova nisu saglasili s ovakvim djelovanjem!

Vanjska politika BiH ne smije se zadovoljavati pukim preuzimanjem tuđih stavova ili čak svojevrsnih naloga, već mora početi izgrađivati i vlastite stavove i pokretati vlastite inicijative o važnim međunarodnim pitanjima. Diplomatija je u Bosni i Hercegovini na najnižim granama, pretvorena u sve što diplomatija nije.

Toga nažalost u BiH nema, nego imamo pojedinačne istupe kada kome zatreba.

Bosna i Hercegovina jeste bila žrtva okrutnih političkih igara i apetita u regionu, tako je čini se i dalje, doduše ne baš tako otvoreno, a nemušti odgovori i slabašna unutrašnja politika dovodi do toga da BiH nije aktivni sudionik u izgradnji demokratskih procesa u međunarodnoj zajednici, već kao nedonošče čeka pomoć i savjet drugih.

Zato nas ne treba čuditi što iz godine u godinu izostaje reakcija na ponašanje npr. ruskog ambasadora koji se uporno otvoreno stavlja na stranu sila koje bi da podijele BiH. Nikakvih sistemskih protesta nema, niko ne upućuje note protesta.

Činjenica da su ambasade Kine i Rusije prećutno podržale formiranje sramotne komisije za neku “novu” istinu o Srebrenici, a da bh. diplomatija, pa čak ni politika generalno nisu reagovali, dovoljno govori koliko se u našoj državi djeluje nesistematski.

Ni na vrijeđanje novinara od strane predstavnika diplomatskog kora nadležni nisu reagirali.

Reagirali su jedino iz Udruženja BH novinara koji su pozvali Petra Ivancova, ambasadora Rusije u Bosni i Hercegovini, da se javno izvini zbog verbalnih uvreda i neprimjerenih komentara o portalu Žurnal i njegovom novinaru Avdi Avdiću.

Upravni odbor BHN pozvao je tada Predsjedništvo i Ministarstvo vanjskih poslova BiH da hitno pošalju protestnu notu Ambasadi u BiH i nadležnim institucijama Ruske Federacije zbog nedopustivog uplitanja njihovog diplomate u rad jednog bosanskohercegovačkog medija. Ali, sve je završeno na ovome.

I bivši hrvatski ambasador Ivan Del Vechio, koji je proslavljao neustavni Dan RS-a pod svojevrsnim medijskim pritiskom povučen je s ove pozicije, i to ne zato jer je BiH izrazila negodovanje, nego jer Hrvatska nije mogla opravdati pred evropskim zemljama prisustvo Ivana Del Vechia u Banja Luci 9. januara.

Evidentno je zbog svega što nam se dešava da nam je neophodna svrsishodna reforma diplomatije koja bi ovu djelatnost dovela u sklad s interesima BiH i savremenim svjetskim tokovima. Stručnjaci upozoravaju da to nije moguće učiniti bez strukturalnih reformi u državi te bez temeljite promjene aktuelnih unutrašnjih odnosa koji Bosnu i Hercegovinu danas čine državom koja po svojim institucionalnim rješenjima i funkcijama nije partner bezmalo nikome u savremenim svjetskim relacijama.

„Ustav Bosne i Hercegovine, zakoni i drugi potrebni akti moraju preciznije, savremenije i u korist cijele države efikasnije utvrditi ciljeve, nadležnosti i kompetencije u vanjskoj politici, iz čega će proisteći i okvir za organizaciju diplomacije na drugim osnovama. 

To podrazumijeva, prije svega, donošenje zakona o vanjskoj politici i diplomaciji koji bi definirao dužnosti, prava, nadležnosti i organizaciju svih subjekata u ovom procesu. Rad na izradi ovog zakona započet je davno ali se, ili potpuno bespotrebno, ili iz određenih razloga, ne dovršava već godinama“, napominje se u jednoj analizi uzroka krize identiteta vanjske politike i diplomacije u BiH.

No i prije tog zakona svim ministrima u Vijeću ministara trebalo bi objasniti domet i djelokrug njihovog djelovanja. Miješanje baba i žaba u prošlosti, koštalo nas je zahlađenja odnosa s onima koji su nam pružili ruku kad je bilo najteže.

#BiH