SARAJEVO, (Patria) – Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra za javno zdravstvo i član Kriznog štaba kazao je da je jutros održana sjednica Kriznog štaba Ministasrtva zdravstva gdje su pripremili set mjera imajući u vidu epidemiološku situaciju.
„Epidemija Covid-19 nije nestala i moramo biti svjesni i pridržavati se mjera pogotovo lične samozaštite. Pred nama su prvomajski praznici, i prijedlog će biti da se suspenduje kretanje osoba 65 godina i mlađih od 18 tokom 1., 2. i 3. maja i da se ograniči kretanje nakon 20 sati u istom perodu. Razmatrali smo stanje i situaciju i bilo bi jako teško iskontrolisati okupljanja koja nisu dopuštena jer to ne mogu ni ministarstva unutrašnjih poslova. Danas u BiH imamo nova 94 slučaja, smatramo da ovaj rizik bi bio nepotreban stoga bi ove mjere važile za ova tri dana praznika“, kazao je Čerkez.
Na web stranici Zavoda za javno zdravlje uspostavili smo platformu za samoprocjenu zdravstenog stanja, cilj je da se educira stanovništvo da prepoznaju simptome zaraze.
„Osim prvomajskih praznika razmatrali smo i stanje za naredni period. Svjesni smo da ćemo imati određene pikove i određene trendove, mi moramo život uspostaviti postepeno kontrolisano i da li ćemo za vikend morati vratiti mjere prvenstveno zavisi od građana“, kazao je Čerkez.
On je kazao da je Krizni štab Ministarstva dala preporuku Federalnom štabu civilne zaštite da se naredne nedjelje otvore trgovine na veliko i malo, da menadžeri zdravstvenih institucija uspostave još bolju mogućnost dolaska u zadrvstvene ustanove.
„Jako je važno da smo omogućili da se mali obrti vrate, da se vrati život, jako će biti važno poštivanje mjera koliko ljudi može biti u trgovini koje su mjere. Očekujemo da se te radnje pripreme i sredinom naredne sedmice da to krene“, pojasio je Čerkez.
Na pitanje da li će FBiH osigurati brze testove s obzirom na ulaske na granicama, Čerkez je kazao da tu mjeru ne koriste.
„Imajući u vidu ulaske građana i čitavu epidemiološku situciju mi smo ukinuli karanten i propisali drugu mjeru koja ograničava kretanja. Postavlja se pitanje koje će mjere biti potrebne prilikom izlaska iz BiH u zemlje EU i ulazak građana. To ćemo morati razmotriti, a brzi testovi se nisu pokazali kao pouzdani ni u nekim drugim zemljama“, kazao je pomoćnik ministra.
Da li je bilo slučajeva da se vratio koronavirus osobama koje su se već oporavile bilo je jedno od pitanja.
„Nismo imali slučajeve ali smo imali negativne testove pa u nekom drugom testiranju su bili pozitivni“.
Čerkez je kazao da se osobe izliječene od koronavirusa smatraju one koje u roku 48 sati imaju dva negativna testa na virus.
"Vakcina još ne postoji, prevencija ne postoji jedina mjera je samozaštita i distanca. Sam tretman liječenja unutar bolnice rade se određene procedure kao što se radi u slučaju gripe. Smatramo izliječenim svaku osobu nakon dva negativna testa unutar 48 sati. To je nama kriterij kao što je i u svugdje u svijetu", kazao je Čerkez.