(Patria) – Evropske zemlje nastavljaju sa sprovedbom novih, blažih mjera s ciljem aktivacije ekonomije nakon gotovo tromjesečnog zastoja koji je ostavio dubok trag čak i na najsnažnije ekonomije.
Francuzi po prvi put u protekla dva mjeseca mogu izaći u šetnju bez da popune obrazac; osnovne škole otvaraju svoja vrata, kao i neke prodavnice i frizerski saloni. Kao i u većini drugih zemalja, ugostiteljski objekti, pozorišta i kina ostaju zatvoreni.
U Španiji, najteže pogođeni urbani centri poput Madrida i Barcelone ostaju pod strogim restriktivnim mjerama. U drugim dijelovima zemlje otvaraju se čak i bašte ugostiteljskih objekata.
Vlade ovih zemalja ohrabrene su nižim brojem smrtnih ishoda – u Francuskoj je taj broj u nedjelju iznosio 70, što je najniži ishod od početka aprila, dok je u Španiji dnevni prosjek smrtnih ishoda pao ispod 200.
Međutim, rizik od drugog talasa epidemije raste, naročito nakon vijesti iz Južne Koreje koja je bila suzbila epidemiju. Nakon ponovnog rasta broja novozaraženih, vlada te zemlje je odmah ponovo zatvorila barove i klubove u glavnom gradu, nakon što su se u tim objektima stvorili klasteri zaraze.
Kina je u nedjelju prijavila prvu infekciju u Wuhanu u posljednjih mjesec dana. U ponedjeljak je taj broj porastao na 5, najviši prosjek od 11. marta, a radi se o lokalnom prijenosu u tamošnjem rezidencijalnom objektu.
Njemačka je poput drugih evropskih zemalja ublažila mjere, ali je primijećen porast broja novih infekcija.
Od ponedjeljka mjere popuštaju i Grčka i Belgija, dok je Turska već u nedjelju dopustila starijima od 65 godina da izađu iz svojih domova.
Pandemijom najteže pogođena zemlja Bliskog istoka, Iran, također popušta restriktivne mjere, pa se otvaraju prodavnice i trgovački centri u glavnom gradu uprkos upozorenjima ministra zdravstva da se situacija 'ne bi trebala smatrati normalnom'. Jedna od regija Irana bilježi ponovni rapidni porast novozaraženih pa su odmah ponovo uvedene mjere.
Broj novih infekcija nastavlja rasti u Rusiji i već je prešao 200.000. Predviđa se da će Rusija u samo nekoliko dana biti prva po broju infekcija u Evropi, iako broj smrtnih ishoda je komparativno nizak i iznosi 1.915.
Situacija se pogoršava i u Brazilu gdje je preminulo više od 11.000 ljudi a potvrđenih zaraza je 163.000. Naučnici smatraju da su ti brojevi znatno viši zbog nedostatka testiranja.
Predsjednik Brazila Jair Bolsonaro koji od početka umanjuje značaj epidemiji nazivajući bolest 'manjom gripom' i smatra mjere nepotrebnim, viđen je prošlog vikenda na vodenim skijama na putu prema plutajućem roštilju.
Korona virus je ušao i u uži krug Bijele kuće gdje je član posluge američkog predsjednika testirao pozitivno na virus, kao i glasnogovornica potpredsjednika SAD. Pence je rekao da ne ide u karantin i da će doći na posao u ponedjeljak. Dr. Anthony Fauci i još dva dužnosnika su u samoizolaciji od nedjelje, iako su testirali negativno na virus.