SARAJEVO, (Patria) - Posljednji požar na Rujištu sjeverno od Mostara iza sebe je ostavio apokaliptične scene.
Vatrena stihija opustošila je velike površine munike, endemskog zimzelenog drveća, a o razmjerima štete moći će se detaljnije govoriti kada komisija za procjenu štete izađu na teren.
MUP HNK čija je nadležnost za tu djelatnost i imaju inspektore za zaštitu od požara na trenu rade istragu i otkrivaju uzroke požara, odnosno vode evidenciju i o nastaloj šteti.
Ali, čini se da u ovom trenutku to niko ne može sa sigurnošću reći. Razlog je poznat, ne postojanje Zakona o šumama u FBiH stvara pravi problem.
Stručni savjetnik za zaštitu od požara i vatrogastvo Civilne zaštite HNK Mladen Čabrilo kaže za Patriju da oni trebaju dobiti izvještaj koliko je opožarene površine, ali o uzrocima požara nemaju podatke, jer je to u nadležnosti MUP-a HNK.
„I to je jako teško, to nisu potpune informacije, oni u izvještaju kažu koliko je četvornih kilometara zahvatio požar, ali se ne zna koliko šume ima, koliko je koje vrste šume tu, kako je zasađena gusto, rijetko. Problem je jer je Zakon o šumama FBiH stavljen van snage i onda je ta oblast neuređena“, kaže Čabrilo, dodajući da iz tog razloga nepotpuni izvještaji dolaze u Civilnu zaštitu.
Federacija Bosne i Hercegovine 10 godina nema Zakon o šumama. Zakon koji je usvojen 2002. godine, ukinut je zbog neustavnosti 27. novembra 2009. godine.
Od tada do danas ova oblast u većem entitetu nije zakonski regulirana. Zakon o šumama je dio paketa Reformske agende, ali u određenom trenutku i predmet zastoja rada Parlamenta FBiH.
Teško će se naći stručnjak koji sa sigurnošću može odrediti štetu koju je ovaj entitet pretrpio zbog takve situacije.
Vlada Federacije BiH je na sjednici od 7. jula 2017. godine utvrdila Nacrt zakona o šumama, koji nikada nije došao pred zastupnike i delegate Parlamenta FBiH.
Zakonu su se usprotivili Samostalni sindikat šumarstva, prerade drveta i papira BiH, Udruženje inženjera i tehničara šume FBiH, te Skupština Zapadnohercegovačkog kantona.