SARAJEVO, (Patria) - Pandemija koronavirusa primorala je Njemačku da radikalno izmijeni prioritete svog predsjedavanja Evropskom unijom u ključnom periodu za oporavak od nezapamćene krize i da taj oporavak uskladi sa dugoročnim ciljevima Unije.
Kancelarka Angela Merkel rekla je da su očekivanja od njemačkog predsjedavanja u drugoj polovini godine još više porasla sa krizom izazvanom koronavirusom, prenosi CdM.
“Tokom predsjedavanja, Njemačka mora da fleksibilno odgovori na krizu i njene ekonomske i socijalne posljedice, ali istovremeno da nastavi da radi na pitanjima važnim za budućnost”, napisala je Merkel u dokumentu koji je juče poslala liderima političkih grupa u Evropskom parlamentu.
Predsjednik Evropskog parlamenta David Sasoli je, poslije video sastanka s njemačkom kancelarkom, rekao da će njemačko predsjedavanje biti u centru rekonstrukcije Evrope.
“Sigurni smo da je ovo pravi trenutak da ojačamo našu Uniju”, rekao je Sasoli.
Mihael Rot, državni sekretar za evropske poslove u njemačkom Ministarstvu vanjskih poslova, izjavio je da će odgovor na pandemiju koronavirusa biti najviši prioritet njemačkog predsjedavanja i da je cilj da se sa krizom suoči na dobro koordinisan način.
U tom cilju, Berlin podržava pristup koji podrazumijeva zdravstvenu koordinaciju, dijeljenje informacija i jačanje borbe protiv dezinformacija.
Njemačka vlada će imati i težak zadatak uspješnog vođenja pregovora o narednom budžetu EU i Fondu za oporavak, koji je predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen predstavila u srijedu.
Pregovori o budžetu EU će zahtijevati “mnogo pažnje”, navodi se u pismu šefovima parlamentarnih grupa, pošto su neke članice EU već najavile da neće podržati subvencije.
Centralne teme njemačkog predsjedavanja biće i klimatska politika, koja uključuje Evropski zeleni dogovor, i digitalna transformacija.
Oporavak poslije krize mora biti zeleni oporavak, navodi se u dokumentu.
Rot je istakao da će u vrhu prioriteta biti i poštovanje vladavine prava koje će biti povezano sa dobijanjem finansijske pomoći EU.
Pregovori o Bregzitu će takođe biti na agendi njemačkog predsjedavanja, pošto Brisel i London imaju još malo vremena da postignu dogovor prije kraja prelaznog perioda 31. decembra.
Reforma Zajedničkog evropskog sistema azila biće još jedna tema predsjedavanja Njemačke, koja se zalaže za ponovno regulisanje odgovornosti i sprečavanje preopterećenja pojedinih država.
Njemačko predsjedavanje će imati i velike organizacione i logističke izazove, jer video konferencije neće dugo moći da mijenjaju pregovore kakvi se vode na sastancima lice u lice.
Ministarstvo spoljnih poslova Njemačke navodi da se u ovom trenutku može očekivati za oko 70 odsto manje sastanaka u Briselu nego što bi ih bilo u normalnim okolnostima, zbog čega će konsultacije i koordinacija unutar Evropskog savjeta biti znatno ograničeni.