SARAJEVO, (Patria) - Federalni zavod za javno zdravstvo izdao je ažurirane “Preporuke za sportsko-rekreativne aktivnosti i treninge u kontekstu COVID-19” s dodatkom preporuka za bazene.
Organizacija sportsko-rekreativnih aktivnosti i treninga moguća je samo u objektima u kojima su osigurani svi uslovi propisani važećim propisima, te u skladu s preporukama vezanim za epidemiju COVID -19.
Insistirati na provođenju pojačanih mjera higijene i sanitacije. Redovno čistiti prostorije sa standardnim deterdžentom, a potom dezinficirati, najmanje dva puta dnevno i nakon svakog prljanja. Predmete kao što su šteke, prekidači za svjetlo, rukohvati, ograde i sl., što češće dezinficirati u toku dana. Zajedničke prostorije kao što su svlačionice i toaleti dezinficirati što češće, u zavisnosti od broja korisnika. Osigurati provjetravanja prostorija vanjskim zrakom tokom radnog vremena, mehaničkom ili prirodnom ventilacijom. Povesti računa o ispravnosti i higijeni pogona za mehaničku ventilaciju/grijanje i klimatizaciju.
Insistirati na čestom pranju i dezinfekciji ruku, kako uposlenika tako i korisnika/sportista. Na ulazima, i na više mjesta u objektu, u zavisnosti od površine prostora, postaviti sredstvo za dezinfekciju sa uputstvom za korištenje, tako da bude dostupno uposlenicima i korisnicima. Na ulazima postaviti dezo-barijere za dezinfekciju obuće i održavati ih redovno.
Preporuke za rekreaciju u bazenima
Prema američkom CDC-u (Centers for Disease Control), nema dokaza da se COVID-19 može prenijeti preko hlorisane vode u bazenima. Standardne mjere higijene za bazene i kupališta treba strogo primjenjivati, posebno prečišćavanje i hlorisanje vode. Na bazenima je obavezno tuširanje i dezo-barijera prije ulaska. Broj osoba koji može biti u isto vrijeme u bazenu treba ograničiti, kako bi se mogla održavati propisana distanca između kupača od 2m. Preporučujemo 10-15 osoba na 100 m2..
Ako je pojačana aktivnost u bazenu, potrebno je smanjiti broj kupača.