(Patria) - Smrt Georgea Floyda, Afroamerikanca koji je umro usljed policijske brutalnosti prilikom hapšenja u Minesoti, 25. maja, potaknuo je proteste širom Sjedinjenih Američkih Država (SAD), ali i svijeta.
Protiv Dereka Chavina policajca za kojeg tužioci kažu da je držao koljeno na vratu Floyda gotovo devet minuta, podnesena je tužba za ubojstvo drugog stepena. Još trojica njegovih kolega optuženi su za pomaganje i podržavanje ubistva. Sva četvorica službenika su otpuštena.
Tokom jučerašnjih protesta guverneri u 32 države i Vašingtonu, aktivirali su više od 32.400 pripadnika Nacionalne garde. U skoro svim većim svjetskim gradovima na ulicama su se okupile hiljade ljudi. Više o protestima u svijetu čitajte ovdje.
Britanski prosvjednici protiv rasizma nakratko su se sukobili s policijom u subotu nakon što su se tisuće ljudi okupile u središtu Londona kako bi izrazili gnjev zbog policijske brutalnosti koja je odnijela život Georgea Floyda u Minneapolisu.
Nakon uglavnom mirnog dana, mala skupina prosvjednika nedaleko od rezidencije premijera Borisa Johnsona u Downing Streetu bacala je boce i pirotehnička sredstva na policiju na konjima.
Jedna časnica završila je u bolnici nakon što je pala s konja, a još devetero je ozlijeđeno, priopćila je policija.
Londonska policija rekla je u subotu kasno navečer da je uhapsila 14 osoba, prenosi Hina.
Ranije tokom dana više od hiljadu demonstranata prošlo je pored američke ambasade na južnoj obali Temze.
Hiljade prosvjednika također su se okupile na trgu ispred parlamenta s plakatima na kojima je pisalo "Black Lives Matter", ignorirajući savjet vlade o izbjegavanju velikih skupova zbog rizika od koronavirusa.
"Došla sam pružiti potporu crncima prema kojima se loše postupa već mnogo, mnogo, mnogo, mnogo godina. Vrijeme je za promjenu", rekla je jedna prosvjednica, 39-godišnja učiteljica Aisha Pemberton.
Još jedna prosvjednica, IT stručnjakinja Kena David (32), rekla je da je Britanija također kriva za rasistička zlostavljanja. "Sve što vidite uokolo je izgrađeno na leđima crnih i smeđih tijela."
Protesti održani u subotu odražavaju globalni gnjev zbog policijskog postupanja prema etničkim manjinama. Potaknulo ih je ubojstvo Floyda, Afroamerikanca, kojemu je policijski časnik klečao na vratu gotovo devet minuta dok su drugi policajci samo stajali.
Protesti su također održani u drugim britanskim, europskim i azijskim gradovima u subotu.
Britanski umjetnik Banksy dao je potporu pokretu Black Lives Matter slikom koji je u subotu stavio na Instagram, a prikazuje upaljenu svijeću ispod američke zastave koju plamen pomalo zahvaća.
Banksy, slavni umjetnik čiji je identitet još uvijek nepoznat, u objavi piše kako je sustav zakazao prema ljudima crne rase, te da je na bijelcima da poprave sustav.
Prije subotnjeg protesta u Londonu američki ambasador u Britaniji osudio je Floydovo ubojstvo i rekao je da SAD mora učiniti više u borbi protiv rasizma i nepravde.