Piše: Novica Mihajlović/Delo.si
Marko Perković Thompson nikoga nije pustio ravnodušnim, ekstremne desničare oduševljava, suprotni pol uznemirava. Voli pobjeđivati, protiv protivnika u ratu i protiv dužnosnika u susjednoj
zemlji.
Ministarstvo unutarnjih poslova ukinulo je zabranu koncerta hrvatskog pjevača Marka Perkovića Thompsona, koju je izdala mariborska upravna jedinica. Da li će koncerta u Mariboru i još gdje u Sloveniji biti, organizator koncerta Milan Trol još ne otkriva. Odluku ministarstva unutarnjih poslova u Hrvatskoj podržavaju, slovenska opozicija i podpredsjednik vlade Zdravko Počivalšek su nad njom ogorčeni.. Slovenski ljubitelji pastirskog rocka mogu odahnuti, njihov idol iz Hrvatske može ih zabavljati. Muzički žanr, kojeg je u bivšoj Jugoslaviji izmislila popularna bosanska grupa Bijelo dugme, prisvojio je sada 53- godišnji Marko Perković.
Hrvatski vojni veteran nadimak Thompson dobio je po američkoj pušci, koju je koristio u ratu u 90-tim. Zbog veličanja zločinačke ustaške ideologije su 2017.godine u Mariboru prvi put zabranili njegov koncert.
Upravna jedinica Maribor je prije nekoliko sedmica taj koncert još jednom zabranila, ministarstvo unutarnjih poslova, kojeg vodi Aleš Hojs, poništilo je odluku upravne jedinice. Postupak za zabranu koncerta je ministarstvo obustavilo, prijavu su vratili Policijskoj stanici Maribor.
Kako će zapjevati svoj najveći hit?
Thompsonu su zbog slavljenja ustaštva, poticanja na mržnju i uzvikivanja ustaškog pozdrava 'Za dom spremni' do sada otkazali gostoprimstvo u dvoranama u Kanadi, Austriji, Njemačkoj, Švicarskoj, Hrvatskoj, u Bosni i Hercegovini te u Nizozemskoj.
Organizator slovenskog koncerta Milan Trol je u svojoj žalbi zapisao, da navedena otkazivanja nisu bila posljedica administrativnih ili sudskih odluka. Kada će koncerta u Mariboru ili još gdje u Sloveniji biti ili će tražiti odštetu od države, Trol nam nije danas otkrio.
Pozdrav 'Za dom spremni' je u Hrvatskoj prekršaj, recimo pjevač iz Makarske Mario Roso prošle godine platio je 100 eura kazne. Ove sedmice je isti sud, koji je Rosu odredio plaćanje kazne, odlučilo je, da ustaški pozdrav na početku prve i najpopularnije Thompsonove pjesme Bojna Čavoglave nije prekršaj, jer je sastavni dio autorskoga rada.
Kako će na pozdrav, koji je za policiju u Austriji i Njemačkoj također nezakonit kao 'Heil Hitler', u Mariboru reagirati slovenska policija, koja proganja crtanja sa kredom po trotoarima, još ćemo da vidimo.
Oštra reakcija politike
Zabranu Thompsonovog koncerta je bivši premijer Marjan Šarec označio za državotvorni čin. Optužio je vladu da je svojom odlukom rehabilitirala ustaški pokret i pljunula je u lice svima koji su patili i krvarili zbog kolaboracije.
Šarčev bivši i Janšin sadašnji koalicijski partner Zdravko Počivalšek napisao je, da je ukidanje zabrane koncerta vrijeđanje vrijednosti na kojima je izrasla slovenska nezavisnost i znači kršenje onoga što piše u našem ustavu.
Član 63. navodi da je svako poticanje na nacionalnu, rasnu, vjersku ili drugu nejednakost i netoleranciju neustavno. "Thompsonov koncert, koji redovito prate pozivi za prezir drugih nacionalnosti, nije i ne bi trebao biti dobrodošao u Sloveniji", napisao je Janšin potpredsjednik vlade Počivalšek.
Prva dama SD-a Tanja Fajon opisala je odluku Hojsovog ministarstva da ukine zabranu koncerta kao
narušavanje ljudskog dostojanstva i priznanje ustaškog režima. „Nije problem što Thompson podržava
ustaški pokret. Problem je što naša vlada to podržava ”, napisala je Fajon.
Koncert nikoga ne ugrožava, ipak ...
Bakir Alispahić, vanredni profesor na Fakultetu za kriminalistiku i sigurnosne studije na Univerzitetu u Sarajevu, uvjerava, da usprkos svemu Thompsonov koncert nije realna sigurnosna prijetnja ni za koga u Sloveniji. Thompsona prati dugi niz godina i tvrdi, da prije, tokom i poslije tih koncerata ne nastaju ozbiljnija kršenja javnog reda i mira, da bi ih se itko morao bojati.
„Ali dobro je znati da je ovo samo naizgled benigna stvar. Takvim nastupima kroz bočna vrata i pod krinkom domoljublja apsolutno se potvrđuju i legitimiraju antieuropske ideje, što dugoročno može dovesti do prihvaćanja nečega što nitko ne želi, pa čak ni gorljive pristaše takvih koncerata“, kaže Alispahić.
Profesor nije iznenađen odobravanjem Thompsonovih koncerata u Sloveniji, on to shvaća kao još jednu u dugom nizu malih pobjeda nacionalista, koji su se uspjeli dobro povezati u regiji pod idolom Viktorom Orbanom.