SARAJEVO, (Patria) - Vlada Federacije BiH je na hitnoj, telefonskoj sjednici, održanoj 29. maja 2020. godine, donijela Odluku da 31. maja 2020. godine prestaje stanje nesreće uzrokovane pojavom koronavirusa (COVID-19) na području Federacije BiH.
Ova Odluka je donesena na osnovu procjene epidemiološke situacije kao stabilne do povoljne, obzirom da je krajem maja došlo do gotovo potpunog jenjavanja epidemije u svim poznatim epidemijskim žarištima. Svoje viđenje trenutne situacije kada je riječ o koronavirusu za Patriju je dao epidemiolog Željko Ler.
"Kako je i prognozirano, epidemijski vrh je bio dostignut tokom prve dekade maja, nakon koje je uslijedio postepeni pad broja zaraženih osoba. U istoj prognozi sam najavio mogućnost zaostajanja tzv. "epidemijskog repa" te pojavu sporadičnih slučajeva zaražavanja i/ili obolijevanja i nižih epidemijskih pikova u manjim kolektivima (porodice i sl). Nažalost, svjedočimo povećanom broju novozaraženih osoba i pojavu novih epidemijskih žarišta, kakvo je trenutno aktivno u Tešnju. Slična situacija je i u Republici Srpskoj (Modriča), ali i u zemljama regiona, pa i šire.
Da li se radi o "pilot" epidemijama, kao uvodu u mogući drugi, ekstenzivni i intenzivni talas epidemije, znat ćemo tokom narednih mjeseci", navodi doktor Ler.
U svakom slučaju, epidemijski proces COVID-19 nije završen i upozorava nas da je SARS CoV2 virus još uvijek prisutan u populaciji, kroz niz sporadičnih, klinički manifestnih oboljenja, ali i kroz znatno veći broj asimptomatski zaraženih osoba, kao sigurnih izvora širenja uzročnika.
"Odlukom o prestanku stanja nesreće uzrokovane pojavom koronavirusa (COVID-19) na području Federacije BiH ukinute su restriktivne mjere (policijski sat; ograničeno kretanje određenih kategorija naših građana; zabrana okupljanja većeg broja osoba u zatvorenom prostoru, putovanja itd). Istom Odlukom, međutim, nisu stavljene van snage osnovne higijensko-profilaktičke i
protivepidemijske mjere: nošenje zaštitnih maski, poštivanje fizičke distance i povišen stepen održavanja lične higijene, prvenstveno pranja i dezinfekcije ruku, radnih i drugih površina. Naprotiv, na njihovom održavanju je insistirano do daljnjeg! Čini se da je upravo nepoštivanje ovih mjera za posljedicu imalo otvaranje novog epidemijskog žarišta u jednom proizvodnom pogonu u Tešnju, te niz sporadičnih slučajeva zaražavanja širom Federacije.
Poučeni aktuelnom epidemijom u Tešnju, jasno je da su proizvodni pogoni mjesta visokog rizika od nekontroliranog širenja infekcije, u uvjetima zatvorenog prostora i nepridržavanja mjera lične zaštite, što se opravdano može pretpostaviti. Da li će ovakvih epidemijskih epizoda biti ubuduće na drugim lokacijama i da li ćemo doživjeti drugi talas epidemije na području Federacije, pa i cijele BiH, ovisi o tome koliko ozbiljno ćemo shvatiti i poštivati predložene mjere samozaštite, kao najjeftinijih, ali i najefikasnijih mjera u borbi sa SARS-CoV-2 virusom", navodi Ler.
Umjesto zaključka ističe da je potrebno pridržavati se preporuka:
- Do daljnjeg se pridržavati fizičke distance (≥ 2 m) i izbjegavati (ukoliko je moguće) masovna okupljanja u zatvorenom prostoru.
- Nositi zaštitne maske, kojima treba pokriti usta i nos, naročito u zatvorenim prostorima (kancelarije, proizvodni pogoni, prodavnice i sl).
- Ličnu higijenu, prvenstveno često pravilno pranje i dezinfekciju ruku, provoditi u toku i poslije svakog boravka izvan svog stambenog prostora.
- Izbjegavati rukovanje.
- Svaki znak moguće infekcije prijaviti nadležnom Domu zdravlja i postupiti po uputama odgovornih osoba.