Piše: A. Vrabac
Smrt žene koja je zadobila teške tjelesne povrede u jučerašnjoj nesreći kod Hadžića ponovo je otvorila brojna pitanja kada je riječ o putu pacijenta. Nakon nesreće žena je prevezena u Opću bolnicu „Prim.dr. Abdulah Nakaš“ gdje je i preminula.
Prema informacijama koje ima Novinska agencija Patria o povredama nesretne žene koje nećemo objavljivati poštujući etičke standarde i gubitak porodice, i tvrdnjama iskusnih ljekara pacijentica je hitno morala biti prebačena na Klinički centar Univerziteta u Sarajevu. Ne možemo tvrditi da je mogla biti spašena da je odmah prebačena na KCUS, ali bismo barem znali da je na vrijeme i na pravom mjestu joj pružena pomoć. Ovako nam se redaju brojna pitanja na koja niko u lancu odgovornosti ne daje odgovor.
Niko nema odgovor ni na pitanje koji je ovo slučaj po redu da se pacijenti sa teškim povredama i kojima je potrebna medicinska usluga tercijarnog nivoa što jedino pruža KCUS, zbog samovolje direktorice KCUS-a Sebije Izetbegović da se ponedjeljkom i petkom zatvara KUM upućuju u Opću bolnicu.
S obzirom da takva praksa traje od 4. aprila 2016. godine dogovorom Izetbegović i tadašnjeg v.d. direktora Opće bolnice Seada Bašića, a koju nikada nije odobrilo niti jednim aktom Ministarstvo zdravstva KS, sve je više zahtjeva da se konačno i hitno utvrdi put pacijenta kako bi se prestali gubiti ljudski životi gdje su nekad i sekunde presudne.
Kada smo u oktobru 2016. godine pitali tadašnju ministricu zdravstva Zilhu Ademaj o zatvaranju KUM-a ponedjeljkom i petkom, rekla je da je riječ o „probnom periodu“.
Probni period zadržao se sve vrijeme njenog mandata, kao i ministrice Amele Sofić (DF), a i sadašnjeg ministra zdravstva Rusmira Mesihovića (DF). I dok Sofić uopšte nije govorila o toj temi, Mesihović jeste ali na način da je utvrdio da put pacijenta nije promijenjen već 25 godina misleći na sve pacijente u zdravstvenom sistemu. O konkretnoj zabrani KCUS-a ni on se nije izjašnjavao. O tome kada će konačno biti utvrđen i usvojen put pacijenta nije dao odgovor.
U vrijeme kada brojni pacijenti upravo zavise od tog puta pacijenta, a naročito sad u vrijeme koronavirusa, a svjedoci smo da je bilo i u ovo vrijeme sumnjivih smrti zbog (ne)nadležnosti zdravstvenog sistema, čini se da se direktorici KCUS-a niko ne smije suprotstaviti, pa ni preispitati takvu odluku koja je, pokazalo se u više slučajeva, bila vrlo štetna po pacijente i ljudske živote.
Kada je na čelu Hitne pomoći bila Sena Softić Taljanović otvoreno je rekla da se usprotivila zatvaranju KUM-a ponedjeljkom i petkom jer su „udarni dani“, već da bi ona izabrala utorak i četvrtak. Ali je poručila da će poštovati dogovor iako je kao ljekar znala da on ne može biti dobar za pacijente. Možda je za sistem dobar, i za uštede i za menadžerisanje, ali za pacijente nikako.
Novoizabrani direktor Opće bolnice „Prim.dr. Abdulah Nakaš“ Ismet Gavrankapetanović imat će prvi prioritet da traži pismenu odluku o zatvaranju KUM-a i prijemu pacijenata ponedjeljkom i petkom u Opću bolnicu od Ministarstva zdravstva KS i ministra Mesihovića. S obzirom da je već jasno, a što se pokazuje i godinama unazad, da na takvu odluku resorni ministar neće htjeti staviti potpis niti preuzeti odgovornost, onda preostaje da se ona formalno prestane primjenjivati. Svaka daljnja primjena takve odluke značit će nastavak posljedica po pacijente i gubitak ljudskih života.
Ako je i sama Izetbegović insistirala da KCUS prima pacijente iz tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite, a da je za sve ostalo tu Opća bolnica, onda je nejasno kako u ta dva u sedmici prestaje „nadležnost KCUS-a“. Nije tajna da većina pacijenata ipak bude prebačena nakon prijema u Općoj u KCUS, barem oni koji stignu, ali takva odluka nema nikakvo zakonsko ni medicinsko uporište.
U februaru 2017. godine u blizini KCUS-a dogodila se saobraćajna nesreća u kojoj je pacijent zadobio tešku povredu noge i umjesto da bude smješten u KCUS, zbog jednog od ovih samoproglašenih dana, pacijent je prevezen u Opću bolnicu. Nakon nekog vremena ponovo je prebačen u KCUS zbog operativnog zahvata.
Ideja koja se prije nekoliko godina pojavila je da ljekari Hitne pomoći na licu mjesta utvrde stepen povreda i procijene u koju od bolnica se upućuje pacijent.
Više od četiri godine traje nezakonita odluka Izetbegović o zatvaranju KUM-a ponedjeljkom i petkom i krajnje je vrijeme da se ozakoni ili ukine.